یکشنبه, ۱۳ فروردین ۱۴۰۲ / بعد از ظهر / | 2023-04-02
تاریخ انتشار : ۱۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۰ |
103 بازدید
۰
2

در دامنه شمالی الوند، در فاصله ۵ کیلومتری شهر همدان، در مجاورت دره‌ های سرسبز عباس‌ آباد و کتیبه‌ های تاریخی هخامنشی، کنار آبشار گنجنامه، دهکده گنجنامه همدان نیز قرار دارد. از جاهای دیدنی همدان است. با سالن بولینگ و دیگر امکاناتی مفرح که مقصد گردشگریِ دیدنی در این استان به حساب می‌آید. روزانه پنج هزار گردشگر را پذیراست. امکانات اقامتی هم دارد. صعود به قله الوند و صخره نوردی هم از اینجا امکان پذیر و تا دشت باستانی میشان هم گسترش پیدا کرده است.

به این پست امتیاز دهید
۱//۲//۳//۵/۴
یکی از رشته‌های ورزشی هیجان انگیز بانجی جامپینگ است که در دهکده گنجنامه همدان هم وجود دارد. فکرش را بکنید پرش از ارتفاع ۴۰ متری چه قدر ممکن است هیجان انگیز باشد. اپراتور یک طناب فنردار بسیار محکم را به پای شما می‌بندد و باید از ارتفاعی بلند، پایین بپرید.برای آشنایی با گنجنامه همدان، با مجله آنلاین هفتگ همراه باشید.

یکی از مقاصد ممتاز گردشگری در ایران، که برخی از شهر های آن، حتی آوازه جهانی دارند همدان است. پایتخت سفال ایران لاجین را در دلش جای داده و تاریخ کهن این سرزمین را در بازوانش. سوغات خوشمزه بسیار دارد و صنایع دستی زیبا. درست است که همدان را خیلی ها با بابا طاهر و غار علیصدر می‌شناسند، اما ظرفیت های گردشگری طبیعی و تاریخی در استان همدان،‌ بسیار بیش تر از تصور عامه است. مثلاً ممکن است راجع به گنجنامه همدان شنیده باشید اما حتماً راجع به دهکده گنجنامه همدان چیزی نمی‌دانید.

گنجنامه همدان ، دهکده توریستی

در دامنه شمالی الوند، در فاصله ۵ کیلومتری شهر همدان، در مجاورت دره‌ های سرسبز عباس‌ آباد و کتیبه‌ های تاریخی هخامنشی، کنار آبشار گنجنامه، دهکده گنجنامه همدان نیز قرار دارد. از جاهای دیدنی همدان است. با سالن بولینگ و دیگر امکاناتی مفرح که مقصد گردشگریِ دیدنی در این استان به حساب می‌آید. روزانه پنج هزار گردشگر را پذیراست. امکانات اقامتی هم دارد. صعود به قله الوند و صخره نوردی هم از اینجا امکان پذیر و تا دشت باستانی میشان هم گسترش پیدا کرده است.

تله کابین، سورتمه ریلی، آبگیر ماهی‌گیری، شهربازی مدرن، سینما چهار بعدی، بانجی جامپینگ، پینت بال و … از دیگر امکانات این دهکده توریستی است، همچنن به دلیل کوهستانی بودن منطقه و بارش برف از اواخر پاییز می‌توان ورزش های برفی نظیر اسکی را نیز به آن افزود. وجود امکان خوشمزه گردی با رستوران‌ های کلاسیک و سنتی، به علاوه ویترین گردی در مجموعه‌ های خرید و غرفه‌ های صنایع دستی هم اینجا را به یک نقطه گردشگری عالی تبدیل کرده است.

غرفه صنایع دستی و آتلیه عکاسی در کنار نمایشگاهی از عکس های کهن شهر همدان و بافت سنتی آن به صورت یک نمایشگاه دائمی در این دهکده وجود دارد.

چطور به دهکده گنجنامه همدان برویم؟

خود را به جنوب غربی استان همدان برسانید. از مرکز همدان، اتوبوس و تاکسی برای سفر به دهکده گنجنامه همدان وجود دارد.

به آنجا که رسیدید اگر قصد بازدید از کتیبه ها را دارید، یک راه پلکانی هم در مسیر هست تا بتوانید به نزدیکی کتیبه های ۲۵۰۰ ساله بروید.

سورتمه ریلی دهکده توریستی همدان

اینجا طولانی ترین و سریع‎ترین سورتمه ریلی کشور به طول هزار و ۵۰۰ متر و ۶۰ کیلومتر سرعت در ساعت قرار دارد. سورتمه ریلی دهکده گنجنامه همدان از جدید ترین فناوری‌ ها بهره گرفته و ۱۳ تا ۲۰ سورتمه می تواند روی خط آن فعالیت کند.

بانجی جامپینگ دهکده گنجنامه همدان

یکی از رشته‌های ورزشی هیجان انگیز، بانجی جامپینگ است که در دهکده گنجنامه همدان هم وجود دارد. فکرش را بکنید پرش از ارتفاع ۴۰ متری چه قدر ممکن است هیجان انگیز باشد. اپراتور یک طناب فنردار بسیار محکم را به پای شما می‌بندد و باید از ارتفاعی بلند، پایین بپرید. چیزی مانند ژاکت به شما پوشانده می‌شود. قوزک بند هم از تجهیزات اجباری این ورزش است. طناب، هم به ژاکت و هم به قوزک بند متصل می‌شود. فشار و شُک ناگهانی این پرش توسط فنرها گرفته می‌شود اما چیزی از میزان آدرنالین خون شما کم نمی‌کند.

تله کابین دهکده گنجنامه همدان

تله‌ کابین دهکده گنجنامه همدان در ۵ کیلومتری شهر همدان و انتهای دره عباس‌آباد  قرار دارد. در مجاورت کتیبه‌ های گنج‌ نامه واقع شده‌ است. هزار و ۶۰۰ متر طول دارد و ۸۰۰ متر ارتفاع. این تله‌ کابین به سمت منطقه میدان میشان که یکی از ارتفاعات سرسبز کوه الوند است امتداد می‎یابد. می‌توانید برای عزیمت به ارتفاعات کوهستانی قله‌ ای از آن استفاده کنید.

پینت‌ بال دهکده گنجنامه همدان

پینت بال یک جنگ کمدی است. به این صورت که به جای شلیک گلوله به سمت هدف، باید به سر و روی آن رنگ بپاشید. به این فکر کنید که هدف شما هم دوست‌تان باشد. در این جنگ هیچ گونه نقشه طراحی شده و کشت و کشتار نیست بلکه همه اش خندیدن و ریسه رفتن است. هیجان این بازی به قدری است که ممکن است از یک مجموعه تفریحی شما فقط و فقط به قصد جنگ رنگ ها به آنجا مراجعه کنید.

در مجموعه دهکده گنجنامه همدان هم این بازی در نظر گرفته شده و می‌توانید در سفرتان به آنجا سر بزنید. حتماً خاطره بسیار خوشی را از بازدید به این مجموعه همراه خود ببرید.

سنگ نوشته های دهکده گنجنامه همدان

میراثی گرانقدر از دوران کهن در این دیار باقی است، سنگ نوشته هایی که یکی از جذابیت های گردشگری در این استاد، و دهکده گنجنامه همدان است. در دل صخره های کوه الوند، کتیبه هایی منحصر به فرد که هر یک در سه ستون بیست سطری به زبان های پارسی، ایلامی و بابلی نوشته شده‌است.

داریوش اول، صدها سال پیش از میلاد مسیح، پس از سنگ نوشته های بیستون کرمانشاه، دستور حجاری گنجنامه را صادر می‌کند. بعد از او خشایار شاه، دستور ساخت دومین کتیبه را داد. لوح سنگی سمت چپ، به نام داریوش بزرگ و در سمت راست لوح خشایار شاه کنده شده است. در پایین دره عباس آباد قرار گرفته و وجود آن در اینجا اهمیت همدان به عنوان مرکز حکم فرمایی را نشان می‌دهد.

سوراخ هایی روی صخره برای محافظت کتیبه ها از آسیب باد و باران و آفتاب تعبیه شده که اگر از نزدیک به کتیبه ها نگاه کنید متوجه آن ها خواهید شد. ۳ متر طول و ۲ متر عرض دارند. در فرو رفتگی حدود ۳۰ سانتیمتر و رو به شرق قرار گرفته‌اند. کتیبه های گنجنامه همدان در سال ۱۳۱۰ هجری شمسی در فهرست میراث ملی ایران به ثبت رسید.

کتیبه های گنجنامه همدان

 • متن سمت چپ به زبان پارسی است. ستون وسط به زبان بابلی و سمت راست به زبان ایلامی است.
 • واژه نخستین که در ستون زبان پارسی دیده می‌شود،‌ کلمه baga به معنای خدایگان است.
 • اداره کل گردشگری و میراث فرهنگی و صنایع دستی همدان ترجمه فارسی و انگلیسی این کتیبه ها را در همان محل قرار داده است که گردشگران داخلی و خارجی می‌توانند مفهوم کتیبه ها را ببینند.
 • بیش از ۲۵۰۰ سال قدمت دارند.
 • ستایش اهورا مزدا و جلال و جبروت نیاکان شاهان هخامنشی محور اصلی این کتیبه ها است. برای مطالعه مطالب مشابه، با مجله گردشگری هفتگ همراه باشید.
لینک کوتاه خبر:
×
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مجله آنلاین هفتگ | مجله اینترنتی سینما و سریال 7TAG در وب سایت منتشر خواهد شد
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
 • نظرات و تجربیات شما

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  نظرتان را بیان کنید