یکشنبه, ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ / قبل از ظهر / | 2023-02-05
تاریخ انتشار : ۲۹ تیر ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۰ |
130 بازدید
۰
2

پارک زیبا و دلباز ملت، بر اساس نظرسنجی های مرکز تحقیقات و مطالعات رسانه‌ای همشهری، نخستین بوستانی است که شهروندان تهرانی آن را به میهمان غیر تهرانی خود معرفی می کنند. امروز در مطلبی می خواهیم به گوشه گوشه این پارک تماشایی سری بزنیم و با دیدنی ها و تفریحات آن بیشتر آشنا شویم. 

به این پست امتیاز دهید
۱//۲//۳//۵/۴

یکی از خاطره انگیزترین مکان های پایتخت سری بزنیم؛ پارک ملت تهران . قصد داریم همراه با تصاویر پارک ملت تهران شما را با حال و هوای این بوستان تماشایی آشنا کنیم، در مورد امکانات پارک ملت تهران و دیدنی ها و تفریحات آن اطلاعات کاملی به شما بدهیم و از مجسمه های کوچک و بزرگی که در گوشه و کنار این بوستان دیده می شود برای تان بگوییم. همراه مان باشید تا گردشی جذاب به این پارک محبوب تهران بزنیم…برای آشنایی با پارک ملت، با مجله آنلاین هفتگ همراه باشید.

چرا پارک ملت تهران؟

 • تفرجگاهی مفرح و دلنشین در شمال پایتخت است.
 • در بین پارک های شهری تهران جز ۱۰ پارک برتر است.
 • در پارک ملت می توانید از مجسمه های مشهور مفاخر ایران دیدن کنید.
 • فضای آرامش بخش، باطروات و گل کاری شده آن در کمتر جایی از تهران دیده می شود.
 • امکانات ورزشی و بازی به نسبت خوبی در این پارک وجود دارد.
 • پردیس گالری ملت که در این پارک قرار دارد، خود یکی از پردیس های برتر کشور برای تماشای فیلم ها و گالری های روز به شمار می رود.

آشنایی با پارک ملت تهران | تفرجگاهی خاطره انگیز در پایتخت

بوستان ملت یکی از جاهای دیدنی تهران است و با ۳۴ هکتار وسعت، یکی از بزرگترین آنها به شمار می رود. بوستان ملت از قسمت های مختلف تشکیل شده است و با ورودی بسیار زیبا، پردیس گالری ملت، دریاچه مصنوعی، مجسمه های مفاخر ایران زمین، باغ وحشی کوچک، فضای سبز گل کاری شده و درختانی قدیمی و سر به فلک کشیده در میان دیگر پارک های تهران دلبری می کند. بوستانی که در فصل بهار برای گل های لاله رنگارنگی که در جای جای پارک دیده می شود و برای سرسبزی و سایه درختان خود در فصل تابستان مشهور شده است؛ اما این تمام زیبایی پارک ملت نیست، پاییز که به هزار رنگ دلفریب در می آید و زمستان که گاه و بیگاه زیر لایه ای از برف سپید فرو می رود، بوستان ملت را از هر زمان دیگر خواستنی تر می کند.

پارک زیبا و دلباز ملت، بر اساس نظرسنجی های مرکز تحقیقات و مطالعات رسانه‌ای همشهری، نخستین بوستانی است که شهروندان تهرانی آن را به میهمان غیر تهرانی خود معرفی می کنند. امروز در مطلبی می خواهیم به گوشه گوشه این پارک تماشایی سری بزنیم و با دیدنی ها و تفریحات آن بیشتر آشنا شویم.

دیدنی ها و تفریحات پارک ملت

پارک ملت یکی از جذابترین مجموعه های تفریحی تهران است که در آن برای همه رده های سنی فکری شده است. در ادامه به معرفی دیدنی های آن و تفریحاتی که در این پارک  وجود دارد، می پردازیم.

۱- ورودی پارک 

از زیباترین قسمت های پارک ملت، ورودی تماشایی آن است که با گل های رنگارنگ، مجسمه های هنری، المان های شهری، آب نمای کوچک و درختانی سر به فلک کشیده همه را به گردش در این پارک زیبا دعوت می کند. در کنار آن، سطح صیقلی و صاف ورودی بوستان ملت به مکانی مناسب برای تمرین اسکیت و اسکوتر سواران تبدیل شده است که با خیال راحت می توانند در این قسمت به تفریح و بازی بپردازند. برخی مواقع نیز ممکن است جوان ها و نوجوان هایی را ببینید که با ماشین های کنترلی، هیجان ماشین سواری در پیست های بزرگ را به مسیرهای کوچک این پارک آورده اند.

۲- آب نمای پله ای

از ورودی پارک کمی جلوتر که بروید، آب نمای پله ایِ زیبایی را خواهید دید که سردیس هایی از مشاهیر ایرانی چون فردوسی، سعدی، شهریار و نیما یوشیج نیز در اطراف آن قرار دارد.

۳- مجسمه های پارک ملت

یکی از جاذبه های این پارک دو مجسمه بسیار معروفی است که از قسمت های مختلف بوستان دیده می شوند و به آن جلوه و شکوه خاصی بخشیده اند.

*مجسمه مادر

کم پیش می آید که در شهرهای مختلف ایران و جهان بگردید و مجسمه ای چه کوچک یا بزرگ از نماد مادر نبینید. تهران نیز از این قاعده جدا نیست و در چند گوشه از پایتخت، مجسمه های معروف و زیبایی از مادر دیده می شود. یکی از زیباترین آنها، مجسمه مادر بوستان ملت است که کودک خود را در آغوش گرفته است و با تمام مهر و محبتش به او نگاه می کند.

*مجسمه امیر کبیر

نام امیرکبیر از آشناترین نام ها در میان ایرانی هاست و هر زمان که می خواهند از برترین مفاخر خود نام ببرند حتما به امیرکبیر، صدراعظم نامدار ناصرالدین شاه نیز اشاره می کنند. تندیس با ابهت و با شکوه این بزرگ مرد تاریخ ایران از بالای آب نما نظاره گر مردمی است که برای گردش و تفریح به پارک ملت آمده اند.

به احتمال زیاد می دانید که امیرکبیر در حمام باغ فین کاشان به قتل رسیده است. با مراجعه به پست زیر می توانید اطلاعات بیشتری در مورد این باغ به دست بیاورید.

۴- دریاچه پارک ملت

دریاچه ای مصنوعی در قسمت بالایی پارک ملت به چشم می خورد که به طبیعت و طراحی این بوستان جلوه خاصی بخشیده است. پل فلزی روی دریاچه نیز زیبایی آن را چند برابر کرده و قدم زدن و تماشای پارک از فراز آن، حس جذابی به شما می دهد. از بالای پل همچنین می توانید چشم انداز متفاوت و زیبایی به قسمت های مختلف پارک و دریاچه داشته باشید و از تماشای زیبایی های تهران لذت ببرید.

۵- قطار دودی

در ضلع جنوبی پارک، اولین قطار دیزل ایران که در سال در ۱۸۸۷ میلادی (۱۲۶۵ ه.ش) در زمان ناصرالدین شاه مردم تهران را به حرم شاه عبدالعظیم می برد، قرار داده شده است. این قطار هم اکنون برروی ریل های خودش در پارک ملت کار گذاشته شده و یکی از جذابیت های این بوستان محسوب می شود.

۶- سینما چهاربعدی

اگر به هیجان علاقه دارید، سینمای چهاربعدی پارک ملت گزینه به نسبت جذابی به حساب می آید. این سینمای چهاربعدی در ضلع غربی پارک و بعد از دریاچه و باغ وحش قرار گرفته است.

ویژگی های سینمای چهاربعدی پارک ملت 

*این سینما با داشتن سیستم نمایش به صورت سه بعدی و عینک مخصوص، تصاویری زنده و واقعی را در برابر چشمان بیننده قرار می دهد. افکت های تحریک پا، وزش باد، طوفان، نورهای رنگی، رعد و برق، باد از پشت سر، پاشیدن آب و لرزش صندلی باعث می شوند، هیجان تماشای فیلم در این سینما چند برابر شود.

*مدت زمان نمایش فیلم ها ۸ الی ۱۶ دقیقه است.

*کودکان زیر پنج سال نمی توانند از این سینما استفاده کنند.

*نکته مهم 

“در حال حاضر سینما ۴ بعدی پارک ملت بسته است و فعالیت نمی کند.”

۷- زمین بازی کودکان

در پارک ملت دو فضای بازی برای کودکان در نظر گرفته شده است. یکی از آنها در نزدیکی خیابان ولیعصر (ع) و در بلوار پارک قرار دارد و زمین بازی دیگر نیز در پشت پردیس سینمایی و در ضلع جنوبی پارک دیده می شود. یکی دیگر از امکانات پارک، میزهای شطرنج است که برای علاقه مندان به این ورزش ساخته شده است.

۸- باغ وحش کوچک

باغ وحشی کوچک برای علاقه مندان به دنیای حیوانات در قسمت غربی پارک بنا شده است که بیش از ۳۰ گونه پرنده و حیوانات دیگر را در فضایی محصور در خود جای داده است. البته تعدادی از این حیوان ها می توانند در فضای بازی که به آنها اختصاص داده شده است، گردش کنند و بازدیدکنندگان آنها را از نزدیک ببینند. از جمله پرنده ها و حیوانات این باغ وحش کوچک می توان به طاووس، فنچ، مرغ عشق، طوطی، شتر مرغ، قو مشکی، طوطی، اردک، مرغابی، پلیکان، جغد، کرکس و حیواناتی چون گوزن شاخ دار، مارال، شترمرغ، خرگوش، میمون، بز کوهی، آهو و غزال اشاره کرد.

اگر کودک شما به دنیای حیوانات علاقه مند باشد، دستش را بگیرید و از خیابان دلنشین ولیعصر عبور کرده و باهم به پارک بروید و از تماشای گوزن های رها در محیط، پرندگان و … لذت ببرید.

۹- امکانات ورزشی متنوع

در پارک ملت برای ورزشکاران و علاقه مندان به رشته های ورزشی، فضاها و لوازم ورزشی مورد نیاز در نظر گرفته شده، تا شهروندان و گردشگران بتوانند از آنها استفاده بهینه را ببرند و لحظاتی فراموش نشدنی را تجربه کنند. از جمله تفریحات و ورزش های پارک ملت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

میزهای تنیس روی میز 

اگر اهل تنیس هستید، لوازم مورد نیازتان (راکت ها و توپ مخصوص) را بردارید و به همراه دوستان ورزشکار خود به پارک ملت بروید و یک رقابت دوستانه و شاد را تجربه کنید.

 فوتبال دستی

با یک همراه اهل رقابت و هیجان به پشت میز فوتبال دستی های پارک بروید و در یک مسابقه مهیج، لحظات شادی را پشت سر بگذارید.

مسیر پیاده روی

از جمله فعالیت ها و تفریح های بسیار لذت بخش در پارک ملت، پیاده روی است. قدم زدن در میان درختان بلند قامت این بوستان در میان فضای سرسبز و چمن کاری شده و بالا پایین رفتن از تپه های کوچک و بزرگ پارک از کارهایی ست که نمی توان در زمان حضور در اینجا از دست داد.

زمین بازی بدمینتون

برخی از بخش های پارک برای بازی های توپی و گروهی درست شده اند تا افراد بتوانند به راحتی یک بازی خوب و پر نشاط داشته باشند. بدمینتون خود را برداشته و مسابقه را با حریف تان آغاز کنید.

والیبال 

فضایی برای بازی والیبال نیز وجود دارد، فقط یادتان باشد تور والیبال خود را ببرید و در جایگاه مخصوص نصب کنید.

میز و صندلی شطرنج

شطرنج یکی از بازی های مورد علاقه در همه رده های سنی است. صندلی ها و میزهای مخصوص شطرنج در پارک ملت کار گذاشته شده است. اگر اهل شطرنج هستید، مهره های شطرنج خود را همراه ببرید.

ورزش صبحگاهی

صبح ها بانوان و آقایان به پارک می روند، گروهی ورزش کرده و روز خود را با نشاط و انرژی آغاز می کنند. شما هم اگر صبح هنگام وقت دارید به جمع آن ها بپیوندید. در قسمت هایی از بوستان نیز، وسایل ورزشی همگانی وجود دارد که با استفاده از آنها می توانید به سلامت خود کمک کنید.

۱۰- مجسمه های از جنس دوستی 

در سال های اخیر مجسمه هایی با سبک ها و موضوع های مختلف، در گوشه و کنار پارک جای داده شده است که نه تنها به جذابیت های پارک افزوده، بلکه نمای خیابان ولیعصر را برای رهگذران زیباتر و متفاوت تر کرده است. از مهمترین این مجسمه ها که به تازگی در قسمت ورودی پارک ملت نصب شده است می توان به مجسمه دهقان فداکار اشاره کرد.

۱۱- شکم گردی

گردش در پارکی به این بزرگی به احتمال زیاد شما را گرسنه می کند. اگر قصد کردید برای خوراک خود چیزی بخرید نگران نباشید، کافی شاپ ها و فست فود های کنار دریاچه گزینه های خوبی برای صرف یک غذا یا عصرانه خوشمزه هستند. از طرفی دیگر در قسمت جنوبی پارک دکه های کوچکی وجود دارد که می توانید از آنها بستنی، آبمیوه، چای و دیگر تنقلات تهیه کرده و نوش جان کنید. البته باید بدانید که قیمت غذا و خوراکی در پارک ملت بیشتر از قیمت غذاخوری های معمول تهران است.

*نکته مهم 

امروزه دیگر خبری از فست فودها و کافی شاپ های اطراف دریاچه و دیگر بوفه های داخل پارک نیست و شما برای تهیه خوراکی می توانید به بوفه ها و مغازه های اطراف پارک مراجعه کنید و برای میل آن به داخل پارک بازگردید.

۱۲- پیک نیک و عکاسی 

اگر دوست دارید زمان بیشتری را در این پارک بگذرانید، می توانید غذای مختصری از قبل تهیه کرده، زیراندازی کوچک بردارید و راهی بوستان ملت شوید و در آنجا پیک نیک کنید. البته باید توجه داشته باشید که اینجا به مانند بوستان طالقانی یا بوستان چیتگر امکان آتش روشن کردن و تهیه غذا به آن صورت وجود ندارد. پس تنها به غذایی آماده و مقداری تنقلات بسنده کنید.

پارک ملت از محبوب ترین نقاط تهران برای عکاسی کردن است. اینجا هر زمان از روز می توانید افراد مختلفی را ببینید که با گوشی های موبایل یا دوربین های نیمه و تمام حرفه ای خود در حال ثبت لحظات و تصاویر زیبا هستند. پس شما هم این فرصت را از دست ندهید و دست به کار شوید. برای مطالعه مطالب مشابه، با مجله گردشگری هفتگ همراه باشید.

لینک کوتاه خبر:
×
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مجله آنلاین هفتگ | مجله اینترنتی سینما و سریال 7TAG در وب سایت منتشر خواهد شد
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
 • نظرات و تجربیات شما

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  نظرتان را بیان کنید