پنجشنبه, ۳ فروردین ۱۴۰۲ / قبل از ظهر / | 2023-03-23
تاریخ انتشار : ۰۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۰ |
214 بازدید
۰
3

بوستان آب و آتش، جزیره‎ای‎است که چندین پارک را در خود جای داده است. مانند بوستان حضرت ابراهیم که بخشِ آشتی آب و آتش یعنی فواره‎های آب زیر برج‎های آتش، در آن قرار دارد. بوستان بنادر که فانوس دریایی معروفِ این پارک در این قسمت بنا شده و غذاسراها را نیز در این بخش خواهید یافت. پل طبیعت، سومین نماد شهر تهران نیز، در همین قسمت خودنمایی می‎کند.

به این پست امتیاز دهید
۱//۲//۳//۵/۴

«آب وآتش» یکی از پارک های فوق العاده دیدنیه شهر تهرانه. اینجا با امکانات تفریحی مختلف همچون فانوس دریایی، مراسم نقاله خوانی، فضای بازی با آب همه روزه میزان بسیاری از گردشگران از تهران و شهرهای دیگر کشوره. بوستان آب و آتش همچنین شامل پل ابریشم، لانه کبوتر، کالسکه رانی، آبنما، برج آتش، آلاچیق و محیط سبزه که در بعضی شب ها نیز نقال در مقابل آمفی تئا تر می ایسته و به پرده خوانی مشغول می شه.برای آشنایی با پارک آب و آتش تهران، با مجله هفتگ همراه باشید.

 • فواره های آب و آتش، سالن آمفی تئاتر، مسیرهای پیاده روی و دوچرخه سواری از دیدنی ها و تفریحات متعدد بوستان است و این پارک را به یکی از بهترین بوستان های شهر تهران تبدیل کرده است.
 • پارک آب و آتش با داشتن فواره های آب، پیست اسکیت، مسیر دوچرخه سواری و زمین بازی ویژه کودکان از بهترین مکان ها برای تفریح کودکان و نوجوانان به شمار می آید.
 • پل طبیعت سومین نماد شهری پایتخت در این پارک قرار دارد.
 •  نورپردازی های زیبا و رنگارنگ پل طبیعت و چشم اندازی که از تهران و بزرگراه های آن می دهد، بر جذابیت های پل اضافه می کند.
 • آسمان نمای گنبد مینا با برنامه رصد آسمان در شب و بازدیدهای علمی-تفریحی اوقات جذابی را برای علاقه مندان به نجوم فراهم آورده است.
 • دریاچه مصنوعی خزر و آلاچیق های اطراف آن، فرصتی عالی برای لذت بردن از خنکا، آرامش و زیبایی های این پارک ایجاد می کند.
 • فودکورت ها و کافه ها و رستوران های متعدد پارک آب و آتش، این پارک را به گزینه مناسبی برای شکم گردی تبدیل کرده است.

  آشنایی با پارک آب و آتش 

  پارک آب و آتش یکی از بزرگترین و محبوب ترین پارک های پایتخت است که در مجموعه اراضی عباس آباد تهران و در قلب شهر جای گرفته است. این پارک در ابتدا تنها بوستان این مجموعه بود؛ اما اندک اندک پارک ها و بوستان های دیگری در این منطقه سر برآورند که پارک آب و آتش را در نهایت به متنوع ترین و جذاب ترین بوستان تهران تبدیل کردند.

  بوستان حضرت ابراهیم که همه آن را با نام آب و آتش می شناسند، برج های آتش، فواره های آب و آمفی تئاتر را در خود جای داده است. بعد از آن بوستان بنادر قرار دارد که از آمفی تئاتر تا پل ابریشم و گنبد مینا را در بر می گیرد و شامل فانوس دریایی، گذر گردشگری، فودکورت های راه چوبی و جزیره می شود. پل طبیعت هم در قسمت شرقی بوستان بنادر قرار دارد. از این بوستان که عبور کنیم به آسمان نمای گنبد مینا و سینما گیم ۷ بعدی در بوستان منظومه شمسی می رسیم. راه را ادامه می دهیم و در نهایت بوستان نوروز در برابر ما قرار می گیرد. دریاچه مصنوعی خزر و میدان مشاهیر جزوی از بوستان نوروز هستند. هر چند امروزه در تقسیمات فضای سبز و شهرداری، تمام این ها با نام های خاص خود به ثبت رسیده اند؛ اما تقریبا همه اهالی تهران این مجموعه بزرگ را به نام پارک آب و آتش می شناسند.

  دیدنی های پارک آب و آتش

  پارک آب و آتش دیدنی های زیادی را در خود جای داده است که بازدید از هر کدام جذابیت خاص خود را دارد و در گشت و گذار در این پارک نمی توان آنها را کنار گذاشت به همین خاطر می‌توان این پارک را به عنوان یکی از بهترین جاهای گردشگری تهران دسته‌بندی کرد. در این قسمت می خواهیم دیدنی ترین جاذبه های این بوستان تماشایی را به شما معرفی کنیم.

  سالن آمفی تئاتر

   چادری ۷۰۵ متری، سکوهایی سیمانی و محوطه وسیع روبروی آن، آمفی تئاتر تفرجگاه آب و آتش را تشکیل می دهند. محوطه بازی که با هدف برگزاری مراسم های مذهبی و آیینی، جشن ها و تئاترهای خیابانی ساخته شده است.

  برج های آتش

  برج های آتش، دیگر نماد بوستان آب و آتش هستند. چهار برجی که در ضلع شرقی این بوستان به بلندای ۱۰ متر ساخته شده و آتش را روانه آسمان می کنند. هر شب همزمان با غروب خورشید و تاریک شدن هوا، این برج ها به کار می افتند و شعله های پر حرارت آتش را تا ارتفاع ۱ تا ۸ متر به آسمان شب می رسانند.

  فواره های آب

  فواره های آبِ پارک آب و آتش در محیطی دایره مانند، آب را از ۲۴۰ نقطه مختلف تا ارتفاع ۱۰ متر به شکلی آهنگین به سمت آسمان پرتاب می کنند. ستون های آب در درون زمین قرار گرفته و به طرزی طراحی شده اند که افراد به راحتی می توانند از روی آنها حرکت کرده و به مسیرشان ادامه دهند. به دلیل وجود این فواره ها، پارک آب و آتش یکی از پارک های محبوب خانواده هاست به خصوص در فصل تابستان.

   

  پرده های فولادین | روایتگر زندگی حضرت ابراهیم

  اگر به داستان پیامبران علاقه دارید می توانید با تماشای پرده های فولادینی که زندگی حضرت ابراهیم را مرور می کند و دور تا دور بوستان حضرت ابراهیم قرار دارد، با زندگی این پیامبر بیشتر آشنا شوید.

  فانوس دریایی

  فانوس دریایی، یکی از معروف ترین و زیباترین نمادهای بوستان آب و آتش است؛ سازه سفید بلندی که حال و هوای دریا و دریانوردی را به میان فضای سبز پارک آب و آتش آورده است.  البته مدتی‌ست که امکان حضور بر بالای فانوس نیست و هنوز زمانی برای بازگشایی آن اعلام نشده است.

  پل طبیعت 

  و اما پل طبیعت که یکی از نمادهای اصلی پایتخت است و گردشگران زیادی را به سوی خود می کشاند. این پل با طول ۲۷۰ متر، بوستان بنادر و بوستان طالقانی را به هم می رساند و حد فاصل دو سوی بزرگراه مدرس را پوشش می دهد. پلی سه طبقه که در هر طبقه آن می توان پیاده روی کرد و از منظره فوق العاده شهر تهران لذت برد. این پل با داشتن رستوران ها، کافه ها، نیمکت های چوبی، نورپردازی های چشم نواز و فضای سبزی که نمای پل را دیدنی تر کرده اند، محل خوبی برای یک گشت و گذار متفاوت در پایتخت محسوب می شود.

  دریاچه مصنوعی خزر و فضای اطراف آن 

  یکی از متفاوت ترین جذابیت های بوستان آب و آتش، دریاچه های مصنوعی خزر است. این دریاچه ها سه بخش دارند و در کنار هم تصویری کوچک از دریای کاسپین را تشکیل می دهند. از امکانات اطراف این دریاچه ها می توان به آلاچیق، بوفه و دکه غذاخوری اشاره کرد.

  میدان مشاهیر

  در انتهای بوستان آب و آتش و در مقابل ورودی این پارک از بلوار آفریقا، میدانی مستطیل شکل قرار دارد که به نام میدان مشاهیر شناخته می شود. در ابتدای این میدان دروازه ای به چشم می خورد که با سبک معماری اصیل ایرانی ساخته شده و دور تا دور آن نیز با تعدادی از مجسمه های مشاهیر ایرانی تزئین شده است. این فضای باز مکان مناسبی برای اسکیت سواری و برگزاری مسابقات رباتیک نیز به حساب می آید.

  گذر گردشگری

  گذر گردشگری آب و آتش در نزدیکی آمفی تئاتر و درون بوستان حضرت ابراهیم واقع شده است. این گذر ۳۶۰۰ متر وسعت دارد و ۴۰ غرفه را در خود جای داده است. در این غرفه ها می توان انواع صنایع دستی کشورمان و سوغاتی های دلچسب از اقصی نقاط کشور را تهیه کرد. بد نیست بدانید این گذر از ۱۲ مهرماه افتتاح شده است و در زمان عصر و شبانگاه فعالیت دارد.برای مطالعه مطالب مشابه، با مجله گردشگری هفتگ همراه باشید.

لینک کوتاه خبر:
×
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مجله آنلاین هفتگ | مجله اینترنتی سینما و سریال 7TAG در وب سایت منتشر خواهد شد
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
 • نظرات و تجربیات شما

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  نظرتان را بیان کنید