پنجشنبه, ۲۰ بهمن ۱۴۰۱ / قبل از ظهر / | 2023-02-09
تاریخ انتشار : ۲۷ تیر ۱۴۰۰ - ۹:۰۰ |
333 بازدید
۰
5

در سال های اخیر شهرداری تهران پارک و مراکز تفریحی متعددی را در سطح شهر تهران ‏تأسیس کرده است که آبشار تهران یکی از این موارد می باشد. این مجموعه در غرب ‏بزرگراه همت و در رو به روی دریاچه چیتگر با هدف جلوگیری از تصرف زمین های ‏منطقه توسط افراد مختلف و همچنین افزایش امکانات تفریحی شهر تهران در سال ‏‏۱۳۹۰ احداث شده است. این پارک زیبا در زمینی به مساحت ۲۰۰ هکتار و ارتفاع ۱۴۰۰ تا ۱۶۰۰ متری از سطح دریا ‏ساخته شده و امکانات متعددی را در خود جای داده است.

به این پست امتیاز دهید
۱//۲//۳//۵/۴
پایتخت کشور ایران، شهر تهران جاذبه های گردشگری و تفریحی متعددی را در ‏خود جای داده که در این میان منطقه ۲۲ تهران در سال های اخیر در زمینه احداث مکان های گردشگری و تفریحی بسیار موفق عمل کرده و توانسته خود را به عنوان قطب گردشگری این شهر معرفی کند. برای آشنایی با پارک آبشار تهران، با مجله آنلاین هفتگ همراه باشید.

آشنایی با آبشار تهران

در سال های اخیر شهرداری تهران پارک و مراکز تفریحی متعددی را در سطح شهر تهران ‏تأسیس کرده است که آبشار تهران یکی از این موارد می باشد. این مجموعه در غرب ‏بزرگراه همت و در رو به روی دریاچه چیتگر با هدف جلوگیری از تصرف زمین های ‏منطقه توسط افراد مختلف و همچنین افزایش امکانات تفریحی شهر تهران در سال ‏‏۱۳۹۰ احداث شده است. این پارک زیبا در زمینی به مساحت ۲۰۰ هکتار و ارتفاع ۱۴۰۰ تا ۱۶۰۰ متری از سطح دریا ‏ساخته شده و امکانات متعددی را در خود جای داده است.

امکانات آبشار تهران

برخی از امکانات ‏موجود در این مجموعه عبارت اند از: پیست دوچرخه ‏سواری، پیاده راه های متعدد، باغ های ایرانی، پارکینگ، آلاچیق های متعدد، منقل هایی جهت طبخ کباب، فضای بازی ‏کودکان و نوجوانان، امکانات ویژه معلولین، سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی، رستوران، بوفه و غیره.  در بخش مرکزی این پارک، مسجدی وجود دارد که می توانید از آن هم بهره ببرید.

امکان پرداختن به کوه پیمایی نیز برای علاقه مندان به این ورزش وجود دارد و آن ها می توانند در این پارک کوهستانی، روزی پرنشاط و مفرح را پشت سر بگذرانند و از هوای پاکی که در منطقه حاکم است، استشمام نمایند. اگر به هنگام صبح پا در این مکان بگذارید، افراد بی شماری را می بینید که به این منظور به پارک آبشار آمده اند.
پارکینگ های پرتعدادی در این مکان تفریحی و گردشگری تعبیه شده که گردشگران می توانند با خیالی آسوده ماشین های خود را در آن متوقف کنند و به تماشای بخش های گوناگون آبشار بروند. اگر نمی خواهید مسافت زیادی را به صورت پیاده در این مکان طی کنید، این امکان را دارید که در پارکینگ های ۵ و ۶ که به آبشار اصلی نزدیک تر هستند مراجعه کنید.

جاذبه های موجود در آبشار تهران

از جاذبه های موجود در این مکان می توان به آبشار مصنوعی، ۸ برکه آب مصنوعی اشاره کرد که جلوه ای بی همتا به محیط بخشیده اند. برج حلزون یا برج کبوتر یکی دیگر از بهترین جاذبه های آبشار تهران بوده که در سمت شرقی آن واقع شده و توجه بسیاری از دوستداران این پرنده را به خود جلب کرده است. در انتهای این برج چوبی لانه کبوترها وجود دارد و توریست ها می توانند از طریق پله های ‏سنگی خود را به بالای برج برسانند و از لانه کبوترها دیدن کنند.

خوب است بدانید که مجموعه آبشار تهران با الهام از طراحی باغ های سنتی ایران به ‏صورت طبقاتی طراحی شده و از همین رو سالمندان و افرادی که ناتوانی جسمی دارند، در پیمودن مسیرهای پلکانی کمی دچار مشکل می شوند.‎‏  هر طبقه طبیعتی منحصر به فرد و زیبایی های مخصوص به خود ‏را دارا می باشد که با بالا رفتن از طبقات، در نهایت به آبشار اصلی که در مرتفع ترین نقطه قرار دارد می رسید و از آن جا می توانید چشم اندازی تماشایی از دریاچه چیتگر و منطقه ۲۲ تهران را به تماشا بنشینید. البته در سال های اخیر، برج های بی شماری در منطقه احداث گشته که ممکن است کمی از زیبایی چشم اندازها بکاهد، ولی با این حال هنوز هم جذابیت های بی شماری را از آن ارتفاع می توان مناظره کرد، علی الخصوص دریاچه گسترده چیتگر، در هر صورتی رخ نمایی می کند.

منشاء آب آبشار کجاست؟

آبی که در مجموعه آبشار تهران جاری است از جنگل های لتمان کن تأمین می شود ‏البته گردشگران تور تهران باید توجه داشته باشند که این آب ها قابل آشامیدن نیستند ‏اما تا حد زیادی تصفیه شده اند تا محیط مناسب برای ادامه حیات مرغابی ها و ‏جاندارانی که در برکه های این مجموعه زندگی می کنند به وجود آید.

لازم به ذکر است که بگوییم تمامی ۶ برکه بالایی به وسیله کانال ها و جوی های آب با هم در ‏ارتباط هستند. همچنین در محوطه جوی های بسیاری به منظور آبیاری فضای سبز تعبیه شده ‏اند. در فواصل میان طبقات برای آبرسانی به برکه ها آبشارهایی ساخته شده که ارتفاع ‏بلندترین آن ها به ۱۰ متر می رسد.
لازم است بگوییم که این روزها به دلیل خشکسالیهای احتمالی که ممکن است رخ دهد، آبِ آبشار تنها در ساعات خاصی باز می شود.

گیاهان موجود در آبشار تهران

در این مجموعه پوشش گیاهی بسیار متنوعی وجود ‏دارد و از گیاهانی که در آبشار تهران وجود دارند می توان به سماق آمریکا، سید الشجار، ‏بلوط، خرزهره، موگو، درخت گیلاس، سرو نقره ای، درخت آلبالو، درخت گردو، سدروس، انواع توت ها، دم موشی، انواع ازگیل ها، بید مجنون، ‏درخت صنوبر، درخت تبریزی، درخت سپیدار و غیره اشاره کرد که زیبایی های این تفرجگاه را دوچندان نموده است. همچنین خوب است ‏بدانید در کنار برکه سوم این مجموعه انواع کاکتوس های زیبا کاشته شده که منظره ‏ای بسیار خاص را در این قسمت پدید آورده است.

آبشارِ اصلی

بالاترین قسمت موجود در این مجموعه برج تقسیم آب می باشد. این بخش در داخل ‏یک آلاچیق بزرگ چوبی  قرار دارد و در اطراف آلاچیق نیمکت هایی قرار داده شده است ‏تا گردشگران و بازدیدکنندگان آبشار تهران بتوانند از بالاترین نقطه تفرجگاه آبشار تهران به ‏تماشای شهر تهران و مناظر زیبای اطراف آبشار بپردازند.

اگر تا برج تقسیم آب بالا بروید می توانید از آن جا تمامی محیط پارک و برکه های ‏متعدد موجود در هر طبقه این مجموعه را مشاهده کنید. لازم به ذکر است برکه های ‏طبقات اول، دوم و سوم کوچکتر از سایر برکه ها هستند و در اطراف تمامی آن ها ‏گیاهان و فضای سبز ایجاد شده که این امر به زیبایی مجموعه افزوده است.

راه های انتخابی برای رسیدن به آبشار اصلی

اگر قصد سفر با تور تهران را دارید بازدید از آبشار تهران را فراموش نکنید چرا که این ‏مجموعه از بهترین مراکز تفریحی موجود در شهر تهران می باشد و بهترین نکته در ‏رابطه با آبشار تهران این است که تمامی افراد در هر رده سنی می توانند با استفاده از ‏پله ها خود را به آبشار مصنوعی رسانده و از دیدن آبشار زیبا در کنار مناظری از شهر ‏تهران لذت ببرند البته باید توجه کنید که برای رسیدن به آبشار دو راه وجود دارد یکی از ‏آن ها راه سنگی است که در سمت چپ مجموعه و دیگری پلکان طولانی و پیچ در پیج ‏در سمت راست مجموعه می باشد.

گشت و گذار در این تفرجگاه

مجموعه آبشار تهران با دارا بودن آلاچیق های متعدد محیطی مناسب برای برگزاری ‏پیک نیک های خانوادگی می باشد و گردشگران تور تهران می توانند در این مکان ساعات بسیار ‏خوشی را در کنار خانواده سپری کنند. خوب است بدانید که بهترین ‏آلاچیق های این مجموعه در سمت راست آبشار و بر روی برج های سنگی قرار دارند که دورتا دور آن ها را درختان فراگرفته اند.

به طور کلی تفرجگاه آبشار تهران با دارا بودن مناظر بی نظیر، طبیعت بکر، آبشار ها و برکه های متعدد و همچنین امکانات رفاهی بسیار به یکی از جاذبه های بسیار ‏محبوب شهر تهران تبدیل شده است و افراد زیادی به خصوص در تعطیلات از آن بازدید ‏می کنند.

این پارک آبشار انتخاب مناسبی برای عکاسی بوده که می توانید عکس های هنریِ جذابی را در آن خلق کنید. توجه داشته باشید که آبشار تهران همزمان با تاریکی هوا، نورپردازی های بسیار زیبایی را به نمایش می گذارد که سبب زیبایی دوچندان عکس های شما می شود. به خاطر داشته باشید که اگر به هنگام روز به این پارک دل انگیز می روید، عینک آفتابی، کرم ضد آفتاب و کلاه آفتابگیر همراه خود داشته باشید.

رستوران و کافی شاپ های پارک آبشار تهران

کافه رستوران آبشار با وسعتی ثابل توجه در ارتفاعات این مکان قرار دارد که در آن انواع غذاهای ایرانی و بین المللی را می توانید سفارش دهید و در کنار چشم اندازی تماشایی از محیط های اطراف که زیر پای شما قرار دارند، از طعم لذیذ آن ها لذت ببرید. برای سفارشات چای و قلیان هم می توانید به قسمت بالایی آن که محیطی روباز هم دارد، مراجعه کنید.

در قسمت های مختلف پارک آبشار، بوفه هایی وجود دارد که افزون بر انواع تنقلات، نوشیدنی های گرم و سرد (مطابق با فصل) هم به فروش می رسانند. همچنین در پارکینگ شماره ۳ ماشین هایی پُر از خوراکی های خوشمزه و فریبنده وجود دارد که بسته به فصلی که به آبشار می روید می توانید نوشیدنی ها و غذاهای لذیذی در آن میل کنید.

بهترین فصل بازدید

بهترین زمانی که گردشگران تور تهران می توانند از این مکان رویایی و دل انگیز دیدن کنند، فصل بهار بوده که زمان رویش گل های لاله رنگارنگ می باشد و زیبایی های آن به بیشترین حدِ خود می رسد.

جاذبه های اطراف آبشار تهران

همان گونه که گفتیم منطقه ۲۲ مکان های تفریحی فراوانی دارد که تعدادی از آن ها در فاصله کمی از آبشار قرار دارند:

 • دریاچه چیتگر ۵ کیلومتر
 • بام لند ۵ کیلومتر
 • پارک جنگلی چیتگر ۸ کیلومتر
 • پارک جنگلی لتمان کن ۴ کیلومتر

راه های دسترسی

لازم است بدانید که این مجموعه در منطقه ۲۲ شهرداری تهران و در غربی ترین نقطه این شهر قرار دارد و ‏دسترسی به آن بسیار آسان می باشد، گردشگران تور داخلی می توانند به سادگی از ‏طریق اتوبان همت و به کمک تابلو های راهنما خود را به آبشار تهران رسانده و از طبیعت بکر و بی مثال آن لذت ببرند.

آدرس: تهران/ انتهای بزرگراه شهید همت – غرب/ اتوبان شهید خرازی/ خروجی آبشار تهران -برای مطالعه و آشنایی با مناطق مشابه، با مجله گردشگری هفتگ همراه باشید.
لینک کوتاه خبر:
×
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مجله آنلاین هفتگ | مجله اینترنتی سینما و سریال 7TAG در وب سایت منتشر خواهد شد
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
 • نظرات و تجربیات شما

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  نظرتان را بیان کنید