یکشنبه, ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ / قبل از ظهر / | 2023-02-05
تاریخ انتشار : ۱۸ مهر ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۰ |
97 بازدید
۰
3

«سحر دولتشاهی با درک روان‌شناختی از شخصیت هما، التهاب‌های روحی او را به‌خوبی در بازی‌اش به‌ویژه در میمیک صورت و نگاهش به نمایش می‌گذارد و حامد بهداد در شمایل یک مرد بانفوذ مرموز که به شمایل مافیایی شباهت دارد ظاهر می‌شود و شاید این نقش فرصتی باشد تا او عشق همیشگی‌اش به مارلون براندو را در جذبه‌های پدرخوانده‌وار کاراکتر شایگان، ادا کند.

به این پست امتیاز دهید
۱//۲//۳//۵/۴

رسانه‌هاچه می‌گویند؟

اعتماد

درباره سریال می خواهم زنده بمانم می‌توان گفت که این اثر بازتاب‌دهنده اسطوره پیشرفت در دوران بعد از جنگ است و نشانی از تغییرات گسترده جامعه ایرانی در قبال تلقی متفاوت از هویت خویش. سریال از این بابت به شکل دقیق و وسواس‌گونه تلاش کرده از طریق بازنمایی اشیای آن دوره، تاریخیت خویش را تعین مادی بخشد، اما نکته اینجاست که می‌خواهم زنده بمانم، روح زمانه دهه شصت را احضار نمی‌کند. اصولاً معلوم نیست با کدام دهه شصت روبه‌رو هستیم و این ایماژی که از آن دوره به تصویر کشیده شده چقدر واجد حقیقت تاریخی است. برای مطالعه نگاهی به سریال میخواهم زنده بمانم، با مجله اینترنتی هفتگ همراه باشید.

فرارو

می‌خواهم زنده بمانم که از ابتدا در شخصیت‌سازی و داستان‌پردازی‌اش جسارت زیادی را به خرج داده، با واردکردن شخصیت حاج حسام بازهم این جسارت را بیشتر عیان می‌کند. افرادی که در سال‌های دور با مسئولیت‌های مهمی که در اختیار داشته‌اند، اگرچه خودشان هم فاسد نبوده‌اند، مار‌های خطرناکی را در آستین و کنار خودشان پرورش داده‌اند؛ کسانی که با نقاب تشرع و با ذکر خدمت به خدا و مردم از هیچ کار علیه مردم و خدا دریغ نکرده‌اند و نمی‌کنند.

برنا

شاید ویژگی مهم درباره می‌خواهم زنده بمانم این باشد که سازندگانش آگاهانه به سراغ ساخت یک محصول عامه‌پسند رفته‌اند اما برای ارائه همین محصول در سطح کیفی بالا تلاش چشمگیری صورت گرفته است. می‌خواهم زنده بمانم در الگوهای روایی، شخصیت‌پردازی و فضاسازی، بیشتر از آنکه مثلا به سریال‌های عامه‌پسند ترکی نزدیک باشد، وام‌دار رمان‌های عاشقانه عامه‌پسند فارسی است که از دهه پنجاه تا همین الان همواره بخش قابل‌توجهی از بازار نشر را به خود اختصاص داده‌اند و طرفداران زیادی هم دارند.

خبرآنلاین

از توجه به بازیگران می‌خواهم زنده بمانم مشخص است که بودجه میلیاردی برای آن صرف شده، بودجه‌ای که کارگردان باایجاد ظرافت بیشتر می‌توانست به بهترین نحو ممکن از آن استفاده کند و قصه متفاوت‌ و ماندگاری را روایت کند.

جامعه پویا

سریال می‌خواهم زنده بمانم یک پایلوت استاندارد است که هم کاراکترهای اصلی داستان را معرفی می‌کند و در ورود ستاره‌هایش خسّت به خرج نمی‌دهد و هم سرشاخه‌های اصلی قصه را برای مخاطب آشکار می‌سازد. قصه‌ای که بافت تاریخی دارد و روایتی از فضای حاکم بر دهه ۶۰ و اوایل دهه ۷۰ کشورمان را ارائه می‌دهد؛ رابطه عاشقانه می‌سازد و کاراکتر مثبت و منفی پررنگ خود را مشخص می‌کند.

شما نیوز

در شرایطی که سریال‌های ایرانی در بسیاری از موارد تلاش می‌کنند با آغازی متوسط، داستانی را برای روایت در ادامه ماجرا شکل دهند، اما سریال شهرام شاه‌حسینی از این قاعده نفرت‌انگیز پیروی نمی‌کند و در همان ابتدا با سرعت و خشمی وحشتناک و البته تحسین‌برانگیز به تماشاگرش نقب می‌زند.

مووی مگ

بازی حامد بهداد در سریال قابل ستایش است. او به خوبی توانسته نقش فردی مقتدر را ایفا نماید. در می‌خواهم زنده بمانم تعلیق قابل قبولی جریان دارد. با این‌حال طراحی لباس سریال با توجه به زمان رخداد داستان در دهه ۶۰، دچار ضعف‌های فراوان است. برخی از دیالوگ‌های سریال هم امروزی هستند و در دهه شصت استفاده نمی‌شدند.

هفت تگ

کندوکاو در رابطه عشق و قدرت و لایه‌برداری از نسبت عشق و سیاست در زمانه عُسرت و یک شرایط منقبض اجتماعی، همان چیزی است که پیش‌تر شهرزاد هم از آن گفته بود و خب خیلی هم موفق بود، بازسازی رابطه شهرزاد، قباد و فرهاد. اینجا با عناوینی دیگر: هما حقی، امیرشایگان و نادر سرمد. باز هم جذاب از آب درآمده.

دیجی‌کالامگ

این سریال جزو معدود آثاری ا‌ست که از بازیگرانش به‌عنوان ویترینی برای فروش بیشتر و افزایش مخاطب استفاده نمی‌کند و می‌توان به دقت کارگردان، در زمینه بازی‌گیری، از انتخاب بازیگران توسط او، پی برد.

منتقدان چه می‌گویند؟

رضا صائمی

«سحر دولتشاهی با درک روان‌شناختی از شخصیت هما، التهاب‌های روحی او را به‌خوبی در بازی‌اش به‌ویژه در میمیک صورت و نگاهش به نمایش می‌گذارد و حامد بهداد در شمایل یک مرد بانفوذ مرموز که به شمایل مافیایی شباهت دارد ظاهر می‌شود و شاید این نقش فرصتی باشد تا او عشق همیشگی‌اش به مارلون براندو را در جذبه‌های پدرخوانده‌وار کاراکتر شایگان، ادا کند. با این‌حال شاید پاشنه آشیل سریال هم همین کاراکتر باشد؛ کاراکتری که نه به خاطر رفتار‌های غیرمعمول و خاصش، که به دلیل نوع شخصیت‌پردازی‌اش انگار در بافت و ساخت درام حل نمی‌شود و متناسب با شخصیت پردازی‌های دیگر نیست.»

بهزاد عشقی

«بهزاد عشقی درباره سریال می خواهم زنده بمانم می‌گوید: «در می‌خواهم زنده بمانم یک آدمی (امیر شایگان با بازی حامد بهداد) با قدرت مافیایی نشان داده می‌شود، که به امر قدرت متصل است و هرکاری که دلش بخواهد را می‌تواند انجام دهد. این شخصیت قابل باور نیست. اصلا نمی‌دانیم به کجا وصل است و نمی‌خواهیم که دقیقا هم بدانیم به کجا وصل است (چرا که محدودیت‌هایی این موضوع را می‌شناسیم) ولی در مقیاس همان محدودیت‌هایی که هست فیلمنامه‌نویس یا سازندگان سریال باید بتوانند که این آدم را منطقی جلوه دهند.»

علی نعیمی

«شاه‌حسینی برای آنکه بتواند از ایده‌های جدید بر بستر داستانی تکراری بهره ببرد، از تیم نویسندگان تازه‌نفس استفاده کرد که در این میان با بهره جستن از تجربه‌های تازه توانست فضاهای بدیعی را در سریال خلق کند. او آگاهانه توانست از ۲ داستان عاشقانه به صورت موازی به یک اندازه بهره‌برداری و مخاطب را با هر دو داستان درگیر کند.»

بابک صحرایی

«حامد بهداد «خود» تازه‌ای را به نمایش گذاشته؛ هم حامد بهداد است و هم با حامد بهداد همیشگی‌اش تفاوت‌هایی دارد. به ثمر رسیدن این اتفاق نیز نتیجه تعامل مناسب بین بازیگر و کارگردان، بهداد و دیگر بازیگران، فیلمنامه، چهره‌پردازی، میزانسن، دکوپاژ و حتی موسیقی است که خیلی وقت‌ها احساس جاری در صحنه را همراهی و کامل می‌کند. قطعا این اتفاق نیازمند دارا بودن توانایی‌های خاص در بازیگر است که بهداد این توانایی‌ها را به خوبی در اختیار دارد و هرچند وقت یک بار وجه تازه‌ای از آن را به نمایش می‌گذارد.»

ابراهیم عمران

ابراهیم عمران درباره سریال می خواهم زنده بمانم می‌گوید: «به باورم آنچه می‌خواهم زنده بمانم را کمی سرتر از دیگر مجموعه‌ها می‌کند، نگاه کاملا بومی است و لاغیر. تا جایی‌که می‌دانم و از دوستان منتقد هم شنیدم کار شهرام شاه حسینی با نگاهی دیگری دست کم دیده می‌شود. در زمانی که دل دلدادگی‌ها بسان سه دهه قبل وجود ندارد. مرام و معرفت و جان دادن برای دوست و رفیق از معنا تهی شده است، هنوز می‌توان از دریچه مانیتورهایمان شاهد این کردارهای فراموش شده باشیم آن هم از نوع درست و ایرانی‌اش.»

ایمان عبدلی

«می‌خواهم زنده بمانم گاهی دچار شلختگی روایی است، در فضاسازی واقعیت را بعضا قلب کرده، می‌شود کلی از آن ایراد‌های میزانسن و طراحی صحنه درآورد، خیلی چیزهایش با واقعیت دهه ۶۰ و ۷۰ تطبیق ندارد، اما گفتمان موجود در آن، گفتمان مهمی‌ است و چون اجرای خوبی هم دارد، شاید به نوعی بهترین سریال در شرایط فعلی نمایش خانگی‌ است.»

تیم سازنده اثر چه می‌گویند؟

حامد بهداد

حامد بهداد درباره سریال می خواهم زنده بمانم می‌گوید: «سر خانه دختر، با شهرام شاه‌حسینی کار کردیم ولی متاسفانه فیلم توقیف شد. توی جشنواره نادیده گرفته شد. این کار دوم ما با این گروه است خوشبختانه فیدبک‌های خیلی خوبی گرفتم. توی کامنت‌ها چیزهای خیلی خوبی نوشته شده و بازتاب خوبی داشته. گویا بوی خوشی ازش می‌آید و امیدوارم ادامه پیدا کند. پشت صحنه صمیمی داریم.» /کافه آپارات

بابک کریمی

«خودم یک‌جورهایی به شخصیت همایون حقی نزدیک هستم. همایون یک تلخ و شیرینی قشنگی در شخصیتش دارد و زندگی را مانند بقیه آن‌طور جدی نمی‌گیرد. خیلی از خودم به این نقش اضافه کردم. تمام حس و حال‌هایی که در دوران ساخت این سریال در وجود خودم بود به این نقش اضافه شده است. دورانی که با ساخت این سریال در زندگی شخصی‌ام همزمان شده بود، دوران خوبی برایم نبود و حس می‌کنم خیلی از احساساتی که وارد نقش کردم و یا از نقش وارد زندگی شخصی‌ام شد، هم در نقش و هم در وجودم ماندگار شده.» / هفت صبح

شهرام شاه‌حسینی

«بسیار مدیون فیلمنامه مجید مولایی و پویا سعیدی هستیم. بسیار قلم شیوایی دارند و البته سخت برای بازیگر و برای من. کاراکتر پردازی‌اش بسیار خوب بود. این شرط را با خودم گذاشتم که تا جایی که می‌توانم این امکان را از بازیگران بگیرم که دیالوگ را عوض کنند. خیلی زود به این نتیجه رسیدیم که باید عین فیلمنامه جلو برویم.» / کافه آپارات

محمد شایسته

«رفتن سراغ این بازیگران واقعا کار سختی بود. چون الان همه سر کارهای مختلف نمایش خانگی هستند. حامد گزینه اول من و کارگردان بود. قسمت اول را خواندیم شهرام پرسید به نظرت کی بازی کند؟ گفتم به نظرم حامد بهداد و او هم گفت من هم همین‌طور. این زبان مشترک را از خانه دختر داشتیم. حرف هم را می‌فهمیم.» / کافه آپارات

همه آنچه درباره سریال می‌خواهم زنده بمانم باید بدانید

(مطالب پیشین)

شروعی فراتر از انتظار

سریال عاشقانه می خواهم زنده بمانم به کارگردانی شهرام شاه حسینی و تهیه‌کنندگی محمد شایسته از ۴ اسفند ۹۹ به‌صورت اختصاصی در فیلیمو منتشر شد. این سریال با حضور ستاره‌های سینما و تلویزیون با قصه‌ای در دل اتفاقات پرشمار دهه ۶۰ به سرپرستی مجید مولایی و به قلم پویا سعیدی و پوریا کاکاوند جان گرفته است.

همچنین تیتراژ‌ سریال می‌خواهم زنده بمانم را خواننده صاحب سبک عرصه موسیقی همایون شجریان خوانده است. این سریال دارای دکور متفاوت و نوستالژیکی برای دهه شصتی‌هاست که تمامی لوکیشن‌ها بازسازی و یا ساخته‌شده‌اند.

تازه‌ترین اثر محمد شایسته، در دو فصل روزهای دوشنبه ساعت ۸ صبح از پلتفرم فیلیمو منتشر می‌شود.

عوامل و بازیگران سریال می‌خواهم زنده بمانم

در می‌خواهم ‌زنده بمانم حامد بهداد، سحر دولتشاهی، پدرام شریفی، علی شادمان، آناهیتا درگاهی و مهران احمدی، آزاده صمدی، امیر نوروزی، مهدی حسینی نیا، فرید سجادی حسینی و بابک کریمی، افسانه چهره آزاد، عزت الله مهرآوران، محمدرضا مالکی، ناهید مسلمی، مهدی صباغی، بیژن بنفشه خواه و بهاره کیان افشار به ایفای نقش پرداخته‌اند.

تیزر رسمی سریال می‌خواهم زنده بمانم

تجربه چند سال اخیر در شبکه نمایش خانگی این پیش‌فرض را برای مخاطب به وجود آورده که هر بار باید منتظر سریالی با مؤلفه‌های مشخص و تکرار‌شونده باشد؛ مؤلفه‌های متکی بر عناصر عامه‌پسند و ارائه آن‌ها به ساده‌ترین و همه‌فهم‌ترین شکل ممکن. اگر با همین پیش‌فرض به تماشای می‌خواهم زنده بمانم بروید و البته با در نظر داشتن سابقه سازندگان آن، احتمالاً غافلگیر خواهید شد، چراکه این بار با سریالی مواجه هستیم که در عین گنجیدن در طبقه‌بندی معمول محصولات عامه‌پسند، در متن، اجرا و فضاسازی قدمی روبه‌جلو برداشته و برای غلبه بر چالش‌های تازه تلاش کرده است.

تیتراژ سریال عاشقانه می خواهم زنده بمانم با صدای همایون شجریان

به گزارش روابط عمومی سریال؛ همایون شجریان، خواننده محبوب و صاحب‌سبک عرصه موسیقی، تیتراژ سریال می‌خواهم زنده بمانم را با حال و هوایی عاشقانه می‌خواند.

نقد و بررسی اپیزود اول سریال می خواهم زنده بمانم

داستان در دهه شصت آغاز می‌شود. دورانی که شرایط جامعه با وضعیت امروز تفاوت‌های اساسی و آشکاری داشت و بسیاری از رفتارها که امروزه جزو آزادی‌های مدنی و عمومی قلمداد می‌شود، در آن دوران جرم به‌حساب می‌آمد. ماجرا درباره زوج جوانی (با نقش‌آفرینی پدرام شریفی و سحر دولتشاهی) است که در آستانه وصال قرار دارند. پدر دختر (بابک کریمی) راننده کامیون است و اعضای خانواده برای او یک جشن تولد مخفیانه ترتیب داده‌اند. در میانه جشن، با دخالت مأمورها معلوم می‌شود که دربار کامیون مواد مخدر جا ساز شده و مرد حالا زیر تیغ است. تلاش دختر او را به مرد مرموزی به نام شایگان (حامد بهداد) می‌رساند که قدرت و نفوذ زیادی دارد و…

خط اصلی قصه، که در ادامه احتمالا پررنگ‌تر خواهد شد، عاشقانه‌ای است که دست تقدیر پیش پای آن سنگ می‌اندازد و رابطه را ناممکن می‌سازد. از شاهکارهای ادبیات کلاسیک تا رمان‌های عامه‌پسند، همین خط داستانی ثابت را داریم اما آنچه به یک اثر غنا و عمق می‌بخشد، نحوه پرداخت قصه و میزان عمیق شدن در روابط انسانی و درونیات شخصیت‌هاست. می‌خواهم زنده بمانم نیز همین الگو را به‌کار برده و فضایی تازه و متفاوت برای روایت خود برگزیده است. ازیک‌طرف فضای دهه شصت را داریم که سریال برخلاف رویکرد آمیخته به نوستالژی در فیلم‌ها و سریال‌های سال‌های اخیر، بیشتر به جنبه تیره‌وتار آن پرداخته و از سوی دیگر جنبه‌های خیال‌انگیز و دراماتیکی که در فرع قصه و در ترکیب با الگوها ارجاعات سینمایی و حرف‌ها و شایعات مگو از اتفاقات سیاسی و اجتماعی آن سال‌ها شکل گرفته است.

سریال در همین اپیزود اول به‌اندازه کافی برای معرفی شخصیت‌ها و فضای خود وقت صرف می‌کند و در طراحی شخصیت‌های جذاب آن، انتخاب بازیگران نیز نقش قابل توجهی ایفا کرده. طوری که بازیگران شناخته‌شده همچون حامد بهداد، بابک کریمی، علی شادمان و مهران احمدی حضوری مؤثر و متفاوت دارند و نام‌های تازه‌ای چون مهدی حسینی‌نیا و امیر نوروزی نیز فرصت دیده شدن پیدا کرده‌اند. برای اجرای سریال هم در مقایسه با نمونه‌های چند سال اخیر حوصله و سلیقه بیشتری خرج شده و خبری از ساده‌انگاری یا ذوق‌زدگی‌های معمول چنین سریال‌هایی نیست. نکته‌ای که می‌تواند می‌خواهم زنده بمانم را به اثری شاخص در کارنامه شهرام شاه‌حسینی تبدیل کند که همیشه بین دوگانه فیلم‌ها و سریال‌های عامه‌پسند بازاری و آثار جدی با سویه اجتماعی گیر می‌افتاد و شاید این سریال همان نقطه تلاقی و تعادلی باشد که سال‌ها به دنبالش بوده. البته منوط به اینکه سریال در ادامه همین روند را طی کند و در اجرای ایده‌های سینمایی و ژانری فیلم‌نامه و حفظ رویه‌ای موردپسند مخاطب عام از ریل خارج نشود.

می خواهم زنده بمانم اثری موفق در شبکه نمایش خانگی

سریال در اپیزود اول این پتانسیل را برای تبدیل‌شدن به یکی از موفق‌ترین آثار شبکه نمایش خانگی از خود نشان می‌دهد، نه به دلیل اینکه الزاماً در تمام زمینه متفاوت و چشمگیر عمل می‌کند بلکه به دلیل میانگین قابل قبولی که به‌دست می‌آورد، حتی باوجود کاستی‌ها و مشکلاتی که گاه در اجرا و متن دیده می‌شود.

در شرایطی که سینمای ایران بعد از بحران کرونا همچنان به زمان نیاز دارد که خود را بازیابی و بازسازی کند، امسال شاهد رونق چشمگیر بازار سریال‌های شبکه نمایش خانگی بوده‌ایم و حالا می‌خواهم زنده بمانم با رفتن به سراغ قصه‌ای که در تاریخ معاصر می‌گذرد، این فرصت را دارد تا تنوع و جسارت را در میان تولیدات تازه افزایش بدهد. باید منتظر اپیزودهای بعدی سریال باشیم تا ببینیم که این روند در متن و اجرا چگونه ادامه پیدا می‌کند.

می‌خواهم زنده بمانم، به کارگردانی شهرام شاه‌حسینی، تهیه‌کنندگی محمد شایسته و سرپرستی نویسندگان توسط مجید مولایی، به صورت اختصاصی از فیلیمو قابل تماشاست. حامد بهداد، سحر دولتشاهی، پدرام شریفی، مهران احمدی، بابک کریمی، آناهیتا درگاهی، آزاده صمدی، علی شادمان، مهدی حسینی‌نیا، امیر نوروزی و… در این سریال ایفای نقش می‌کنند. برای مطالعه مطالب مشابه با مجله هنری هفتگ همراه باشید.

لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مجله آنلاین هفتگ | مجله اینترنتی سینما و سریال 7TAG در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    نظرتان را بیان کنید