یکشنبه, ۹ بهمن ۱۴۰۱ / قبل از ظهر / | 2023-01-29
تاریخ انتشار : ۲۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۹:۰۰ |
158 بازدید
۰
4

ساختمان موزه آثار طبیعی و حیات وحش هفت چنار در سال ۱۳۱۰ (اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی) به‌منظور بهره‌برداری صنعتی به‌عنوان کارخانه جوراب‌بافی ساخته شد. این موزه که هم‌اکنون در لیست آثار و اماکن ملی ایران قرار گرفته است، پس از مرمت و بازسازی، در خرداد ماه سال ۱۳۷۶ به‌عنوان موزه آثار طبیعی و حیات وحش هفت چنار افتتاح شد و امروزه به‌عنوان یکی از جاهای دیدنی استان تهران در پایتخت، میزبان گردشگران است.

به این پست امتیاز دهید
۱//۲//۳//۵/۴

موزه آثار طبیعی و حیات وحش هفت چنار که از جاهای دیدنی تهران در محله قدیمی بریانک است، مجموعه بزرگی از انواع نرم‌تنان، پستانداران و انواع تاکسیدرمی را در خود جای داده است. جالب است بدانید که نام این موزه ، از هفت چنار کهن سال این محله برگرفته شده است. برای آشنایی با موزه طبیعی و حیات وحش هفت چنار تهران، با مجله آنلاین هفتگ همراه باشید.

معرفی موزه آثار طبیعی و حیات‌ وحش هفت چنار

در بازدید از موزه آثار طبیعی و حیات وحش هفت چنار، بازدیدکنندگان نه‌تنها نمونه زیستگاه‌های تالابی، خشکی، کوهستانی، دریاچه‌ای و … را مشاهده می‌کنند، بلکه با طبقه‌بندی علمی حیوانات تاکسیدرمی شده، در سالن‌های مختلف، با محیط زیست و اهمیت حفاظت از آن بیشتر آشنا خواهند شد. به‌عنوان مثال، بازدیدکنندگان با مشاهده گونه‌های مختلف پرندگان و توضیحات کارشناسان، قادر خواهند بود تا پرندگان مختلف را از روی شکل منقار شناسایی کنند و تشخیص دهند که پرنده مربوطه گوشتخوار است یا مواد غذایی خود را از تنه درخت یا سطح و زیر آب تهیه می‌کند.

علاوه بر آن، در موزه هفت چنار، بازدیدکنندگان با زیستگاه‌هایی آشنا خواهند شد که به‌صورت طبیعی در کشور، شرایط بازدید از آن‌ها وجود ندارد. با توجه به بازدیدهایی از این دست، آحاد مردم درباره اهمیت حفاظت از گونه‌های مختلف حیوانات و زیستگاه‌ آن‌ها اطلاعاتی به دست خواهند آورد. اغلب حیوانات تاکسیدرمی شده در این موزه، توسط شکارچیان غیرمجاز شکار شده و پس از توقیف، به‌صورت تاکسیدرمی در آمده‌اند. بنابراین، از دیگر اهداف این موزه می‌توان به اطلاع‌رسانی برای جلوگیری از شکار غیرقانونی و ایجاد کلکسیون شخصی نیز اشاره کرد.

موزه آثار طبیعی و حیات‌ وحش هفت چنار کجاست؟

موزه آثار طبیعی و حیات‌ وحش هفت چنار در شمال میدان بریانک، ضلع شرقی خیابان دعوتی قرار دارد. برای دسترسی با مترو، خط شماره هفت را سوار و در ایستگاه بریانک پیاده شوید. از این ایستگاه تا موزه ۹۰۰ متر فاصله است که می‌توانید آن را پیاده طی کنید. برای استفاده از خودروی شخصی، کمبود فضای پارک را در نظر داشته باشید.

تاریخچه موزه آثار طبیعی و حیات‌ وحش هفت چنار

ساختمان موزه آثار طبیعی و حیات وحش هفت چنار در سال ۱۳۱۰ (اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی) به‌منظور بهره‌برداری صنعتی به‌عنوان کارخانه جوراب‌بافی ساخته شد. این موزه که هم‌اکنون در لیست آثار و اماکن ملی ایران قرار گرفته است، پس از مرمت و بازسازی، در خرداد ماه سال ۱۳۷۶ به‌عنوان موزه آثار طبیعی و حیات وحش هفت چنار افتتاح شد و امروزه به‌عنوان یکی از جاهای دیدنی استان تهران در پایتخت، میزبان گردشگران است.

بخش‌های موزه آثار طبیعی و حیات‌ وحش هفت چنار

موزه آثار طبیعی و حیات وحش هفت چنار در زمینی به مساحت ۷۶۹۳ متر مربع و زیر بنای ۲۶۸۳ متر مربع، دارای دو بخش شامل سالن حشرات، انواع نرمتنان، اسفنج‌ها، و مرجان‌ها، نمونه‌های پستانداران آفریقایی، پرندگان ایران، دیورامای رشته کوه‌های البرز، زاگرس و…، آکواریوم، کارگاه تاکسیدرمی، چایخانه و سفره‌‌خانه سنتی است. قسمت عمده آثار این موزه، به‌صورت غیرزنده و تاکسیدرمی هستند و هدف از طراحی آن‌ها، آشنایی با جانوران و شناخت زیستگاه آن‌ها برای بازدیدکنندگان، به‌خصوص دانش‌آموزان است.

نمونه‌های غیرزنده

در این موزه، نمونه‌های غیرزنده بی‌مهرگان شامل اسفنج‌ها، نرم‌تنان، خارتنان، سخت‌پوستان و حشرات در معرض دید عموم قرار داده شده است. توتیا، ستاره دریایی، دلار سنگی، انواع خرچنگ‌های آب شیرین و شور، شاه‌ میگو، خرچنگ‌ عنکبوتی، انواع پروانه‌های ایران، سوسک‌ها، ملخ‌ها، سنجاقک‌ها و زنبورهای اتاله شده، بخشی از مجموعه این بخش را تشکیل می‌دهند.همچنین، نمونه‌های غیرزنده ماهی‌های غضروفی و استخوانی مانند سفره‌ماهی‌ها، بادکنک‌ماهی‌ها و انواع کوسه‌‌ماهی‌ها در این مجموعه وجود دارد.

خزندگان

از خزندگان موجود در این موزه می‌توان به راسته‌ مارها، سوسمارها و لاک‌پشت‌ها اشاره کرد.

پستانداران

انواع مختلف پستانداران وحشی علفخوار و گوشتخوار به‌صورت تاکسیدرمی شده در این مجموعه نگهداری می‌شوند. تاکسیدرمی این حیوانات به‌صورت تمام بدن، سر و گردن، تخته پوست، شاخ و جمجمه است. از جمله حیوانات تاکسیدرمی این مجموعه می‌توان به انواع قوچ، کل، شوکا، مرال، خرس قهوه‌ای، آهو و جبیر، شیر، پلنگ، یوز پلنگ آسیایی، بوفالو، گورخر ایرانی و انواع آنتیلوپ‌ها اشاره کرد.

آکواریوم

آکواریوم موزه آثار طبیعی و حیات وحش هفت چنار، به‌شکل غاری پر پیچ‌و‌خم ساخته شده است که انواع ماهی‌های آب شیرین از رودخانه‌های سراسر دنیا، در آن زندگی می‌کنند. از جمله‌ ماهی‌های موجود در این آکواریوم می‌توان به ماهی‌های گوشتخوار، گربه‌ماهی‌ها، پیرانا، اسکار، پنگوسی و سمندر آب شیرین اشاره کرد.

پرندگان

پرندگان مختلفی از خانواده‌های مختلف آبزی و خشکی‌زی در این موزه به‌صورت تاکسیدرمی قرار داده شده‌اند که از آن جمله می‌توان به خانواده کلاغ، خانواده مرغابی، خانواده قرقاول، پرندگان شکاری و انواع گنجشک‌سانان اشاره کرد.

حیات طبیعی

علاوه بر سالن‌های مذکور، در بخش حیات طبیعی موزه، نمونه‌هایی از پرندگان زنده مانند انواع اردک‌ها، قوها، غازها، فلامینگو، کبک، قرقاول، طوطی، طاووس و یک میمون رزوس نیز وجود دارد.

زمین‌شناسی و آثار طبیعی

بخش زمین‌شناسی موزه آثار طبیعی و حیات وحش هفت‌چنار، دارای مجموعه‌های مختلف از سنگ‌ها و کانی‌های مختلف با منشا آذرین، رسوبی و دگرگونی است. علاوه بر آن، فرمول شیمیایی هر سنگ به‌همراه کاربرد و معادن مربوطه، در کنار آن ذکر شده است. فسیل بی‌مهرگان از ادوار گذشته، از دیگر اشیا موجود در این بخش است.

کارگاه تاکسیدرمی

علاوه بر حیوانات تاکسیدرمی، بازدیدکنندگان این موزه می‌توانند در سالن تاکسیدرمی، با طریقه علمی و عملی تاکسیدرمی پرندگان و پستاندارن آشنا شوند. همچنین، نحوه اتاله کردن یا خشک کردن حشرات نیز در این موزه مورد بررسی قرار می‌گیرد.

کتابخانه

کتابخانه موزه هفت چنار، با مجموعه‌ای ۴۵۰۰ جلدی از کتب تخصصی و عمومی، قابل استفاده برای علاقه‌مندان، در صورت عضویت است.

سفره‌‌خانه و رستوران سنتی

سفره‌خانه و رستوران هفت چنار، دارای معماری سنتی ایرانی است و در آن، انواع غذاها و خوراک‌های ایرانی، طبخ و سرو می‌شود. بازدیدکنندگان این موزه می‌توانند پس از بررسی آثار و سالن‌های موجود، در محیط آرام این سفره‌خانه، به بحث و تبادل نظر درباره مشاهدات خود بپردازند.

ساعات بازدید و بلیط موزه آثار طبیعی و حیات‌ وحش هفت چنار

از یکشنبه تا جمعه در نیمه اول سال از ساعت ۸ تا ۲۲ و در نیمه دوم از ساعت ۸ تا ۲۰ می‌توانید از موزه دیدن کنید. این مجموعه در روزهای شنبه و ایام سوگواری تعطیل است. بلیط (سال ۱۳۹۹) بهایی معادل چهار هزار تومان دارد. برای مطالعه مطالب مشابه، با مجله گردشگری هفتگ همراه باشید.

لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مجله آنلاین هفتگ | مجله اینترنتی سینما و سریال 7TAG در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    نظرتان را بیان کنید