یکشنبه, ۹ بهمن ۱۴۰۱ / بعد از ظهر / | 2023-01-29
تاریخ انتشار : ۱۶ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۰ |
356 بازدید
۰
3

در دوره فعلی که سریال‌های خانگی بازیگران چهره را با رقم‌های بالا می‌برند این چیدنِ ترکیب بازیگران، کار بسیار سخت و دشواری است؛ چراکه نمایش‌خانگی دستمزدهای چند برابر می‌دهند و بازیگران شناخته شده در آن فضاها همکاری می‌کنند. البته دردسرهایی هم ما داریم که آنها ندارند و امکانات بهتری که در آنجا وجود دارد تا در سریال‌های تلویزیونی. هر بازیگری که در سریال‌های تلویزیونی کار می‌کند واقعاً به مخاطبِ تلویزیون احترام می‌گذارد. تلویزیون در بدترین حالت ممکن ۲۰ میلیون مخاطب دارد اما سریال نمایش‌خانگی چقدر بیننده دارد!؟

به این پست امتیاز دهید
۱//۲//۳//۵/۴

پس از پایان سریال «گاندو»، مجموعه تلویزیونی «هم‌سایه» به کارگردانی محمد حسین غضنفری از فردا (سه‌شنبه ۱۶ شهریور) از شبکه سه سیما پخش می‌شود.

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سیما، , و به گزارش مجله اینترنتی هفتگ مجموعه تلویزیونی «هم‌سایه» به کارگردانی محمدحسین غضنفری و تهیه‌کنندگی علی پورکیانی، از ۱۶ شهریور ماه هر شب ساعت ۲۰:۴۵ از شبکه سه سیما پخش می شود.

این سریال بر اساس فیلمنامه‌ای نوشته تهمینه بهرام علیان و ارسلان امیری، در ۳۵ قسمت ساخته شده است.

سریال «هم‌سایه» یک ملودرام عاشقانه است که سعی می‌کند از زندگی و دغدغه‌های مهاجرین افغانستانی در ایران و همزیستی دو ملت بگوید.

پیام دهکردی که این روزها در قابِ شبکه یک سیما با سریال “افرا” بهرنگ توفیقی دیده می‌شود در این سریال به ایفای نقش می‌پردازد. البته او در کردستان هم نقش برادرِ سنجرخان را جلوی دوربین محمدحسین لطیفی بازی می‌کند. بازیگری که در روزهای تصویربرداری این سریال و آثار دیگر به کرونا مبتلا شد و بعد از دوران سختِ نقاهت این بیماری،‌ دوباره به صحنه فیلمبرداری برگشت. یکی دیگر از بازیگرانِ خوب این سریال، شقایق فراهانی است که به تعبیرِ پورکیانی تهیه‌کننده سریال او هم به کرونا مبتلا شد؛ بازیگر شناخته شده‌ای که یکی از نقش‌های اصلی این سریال را برعهده دارد و در فیلم “میهمانی از کارائیب” پدرش هم نقش ایفا می‌کند.

معرفی سریال تلویزیونی همسایه

مجید مظفری نقش بزرگِ خانواده این سریال را بازی می‌کند و فرید سجادی حسینی هم از “بی‌همه‌چیز” محسن قرایی در جشنواره فیلم فجر که هنوز اکران نشده و تجربه سریال “گرگ و میش” با همایون اسعدیان، این بار با مجموعه “هم‌سایه” خودش را به آنتن شبکه سه سیما می‌رساند. اما در این میان نقش اصلی سریال را امیراحمد قزوینی بازی می‌کند که او را با “ماجرای نیمروز” و “جان‌دار” به یاد می‌آوریم و اینجا حافظِ سریال “هم‌سایه” است. محیا دهقانی هم که دیگر بازیگرِ “ماجرای نیمروز” و البته “پایتخت۴” و “همبازی” شبکه دو سیما بود، نقشِ نگار را برعهده گرفته و قرار است اتفاقات مهمی را برای مخاطبِ این روزهای تلویزیون رقم بزنند.

نمایی از گریمِ بازیگران سریال “هم‌سایه”

مائده طهماسبی، آزاده سیفی، شیدا خلیق، مهران رجبی، مریم کاظمی، جلال فاطمی و ناصر سجادی‌حسینی هم دیگر بازیگران این سریال‌اند. ترکیب بازیگران شناخته شده شاید نقطه عطفی در این سریال محسوب شود؛ در روزگاری که بهترین بازیگرانِ تلویزیون و حتی بعضاً کارگردانان به دلیل دستمزدِ نجومی در پلتفرم‌ها، سر از نمایش‌خانگی درمی‌آورند، علی پورکیانی بازیگران خوبی را گردهم آورده تا مخاطبان تماشاگر سریالی با اتفاقات مختلف و بازی خوبِ بازیگران پیشکسوت، جدید و تئاتری توانمند باشند.

نکات زیادی از جزئیات داستان این سریال نیامده و در خبرهای ابتدایی این سریال فقط به عبارت ملودرام عاشقانه و فضای اجتماعی اشاره شده! اما قرار است سریال جدید شبکه سه با نام “هم‌سایه” فضای جدیدی از مهاجران افغانستانی در ایران را به نمایش بگذارد. همه‌چیز در بسترِ خانواده و عشق و دوری از رفتارهای ناسیونالیستی و نژادپرستانه اتفاق می‌افتد. ملودرامی که به تعبیر علی پورکیانی تاکنون در تلویزیون ساخته نشده است.

وارد صحنه سریال می‌شویم، کارگردان و بازیگران و عوامل مشغولِ آماده کردن درمانگاهی‌اند که قرار است حافظ، روزبه و نگار سکانس پانزدهم سریال را از قسمت شانزدهم فیلمبرداری کنند. جایی که امیراحمد قزوینی (حافظ) به عنوان شخصیت اصلی داستان حضور دارد و جواد مولانیا به عنوان کاراکتر روزبه منتظرند محیا دهقانی در نقشِ نگار گریم شود تا این سکانس را فیلمبرداری کنند. مجید مظفری و فرید سجادی‌حسینی هم در پشتِ صحنه حضور داشتند.

گروه سازنده به لوکیشن‌های داخلی رسیدند که به واسطه استفاده از هنرورها و شرایطِ سختِ کرونا، کار برای عوامل و هنرمندان سخت‌تر می‌شود. کار کاملاً خانوادگی و اتفاقی که حال و هوای عاشقانه دارد و این فضا را در همین سکانس هم می‌توان لمس کرد. خبرنگار تسنیم همراه با دوربین به درمانگاه محل لوکشین سریال “هم‌سایه” رفت.

به قولِ «نجفی» برنامه‌ریز سریال، این سکانس یکی از داستانک‌هایی است که یکی از شاخه‌های جذاب و مهم سریال به شمار می‌رود. سکانسی که یکی از گره‌های اصلی و مهمِ سریال را باز می‌کند؛ از هر حیث این سکانس می‌تواند برای تماشایِ مخاطب جذاب باشد.

در استرس آنتنیم!

ابتدا به سراغِ علی پورکیانی تهیه‌کننده سریال رفتیم و او درباره وضعیت سختِ ساخت سریال در این روزهای کرونایی صحبت می‌کند. او به تسنیم  گفت: اینجا یکی از لوکیشن‌های سریال “هم‌سایه” است.کارِ سخت ما این بود که همه راکوردها را دوباره رعایت کنیم و مثلِ روز اول بشود.

او به پخش سریال “هم‌سایه” بعد از مجموعه “گاندو” اشاره کرد و گفت: ما الان در استرس آنتنیم! و بعد از “گاندو”، سریال ما پخش می‌شود. یک مقداری تصویربرداری مانده و شرایط سختی را متحمل شدیم. ملودرام عاشقانه‌ای که تفاوت‌هایی دارد. قطعاً تفاوت اساسی‌اش با بقیه ملودرام‌های عاشقانه‌ای که در تلویزیون پخش شده،‌ وجود دارد. در کرونا سه دفعه عوامل‌مان کرونا گرفتند از من تا تدارکات و بازیگرانی مثل خانم فراهانی و آقای دهکردی و عوامل اصلی مبتلا شدند.

سپس با پورکیانی درباره ترکیب بازیگران سریال صحبت کردیم و او گفت: در دوره فعلی که سریال‌های خانگی بازیگران چهره را با رقم‌های بالا می‌برند این چیدنِ ترکیب بازیگران، کار بسیار سخت و دشواری است؛ چراکه نمایش‌خانگی دستمزدهای چند برابر می‌دهند و بازیگران شناخته شده در آن فضاها همکاری می‌کنند. البته دردسرهایی هم ما داریم که آنها ندارند و امکانات بهتری که در آنجا وجود دارد تا در سریال‌های تلویزیونی. هر بازیگری که در سریال‌های تلویزیونی کار می‌کند واقعاً به مخاطبِ تلویزیون احترام می‌گذارد. تلویزیون در بدترین حالت ممکن ۲۰ میلیون مخاطب دارد اما سریال نمایش‌خانگی چقدر بیننده دارد!؟

از او پرسیدیم اگر در نمایش‌خانگی هم پیشنهاد شود کار می‌کند؟ وی در پاسخ به عبارت جالبی اشاره کرد: “به قول یک بزرگی من بچه تلویزیونم و از سال ۱۳۷۹ تلویزیون کار می‌کنم و تلویزیون را دوست دارم چون مخاطب بیشتری دارد؛ اما این نکته را هم بگویم که اگر کار در نمایش‌خانگی هم پیش بیاید کار می‌کنم.

فیلمنامه سختی بود

بعد از پورکیانی به سراغِ محمدحسین غضنفری کارگردان این مجموعه تلویزیونی رفتیم که او را بیشتر به عنوان تدوینگر حرفه‌ای و نامدار در این حوزه می‌شناسند و حتی بسیاری سیمرغِ او را برای فیلم “شب واقعه” شهرام اسدی به یاد می‌آورند. او  درباره حال و هوای ساختِ این سریال به تسنیم گفت: این روزها همه کارها مشکل کرونا را دارند. ما از یک جنبه شاید راحت‌تر باشیم که در تهران کار کردیم، اما فیلمنامه سختی بود. چون از آن فیلم‌هایی نبود که  در آپارتمان بگذرد. خودتان هم می‌دانید در تهران کار کردن و کمتر در آپارتمان بودن چقدر سخت و برخی اوقات خیلی سخت‌تر از شهرستان می‌شود. ما هم به تناسبِ موضوع‌مان باید به طبقات پایین‌تر جامعه توجه می‌کردیم و در نتیجه باز هم از این طریق و پیدا کردن لوکیشن‌ها و تصویربرداری به خاطر شرایط جمعیتی آن مناطق هم کار را سخت‌تر می‌کرد.

وقتی از او سؤال کردیم که مخاطبان منتظر چه اتفاقی در سریال “هم‌سایه” باشند، تأکید کرد: به طورکل در این سریال سعی کرده‌ایم نگاه ایرانی‌ها به مهاجرینی که وارد ایران می‌شوند خصوصاً افغانستانی ها را عوض کنیم. در واقع نگاه ناسیونالیستی که به نژادپرستی می‌انجامد را کاهش بدهیم. همه انسانیم و سرزمینی که تقسیم شده منجر به این نشود که تبعیض قائل شویم و نگاه از بالا به پایین داشته باشیم. به هر حال این‌ها هم چند کیلومتر آن سوی مرز دارند زندگی می‌کنند. هیچ فرقی میان افغانستانی‌ها و ایرانی‌ها وجود ندارد؛ همین نکته را بتوانیم در این سریال جا بیندازیم بسیار حائز اهمیت است. این نکته خیلی کمک می‌کند که ایرانی‌ها آن‌قدر نگاه نژادپرستی و نگاه بالا به پایین به هم‌کیشانِ خودمان نداشته باشند.

او درباره موضوع و جزئیاتی از داستانِ سریال، تصریح کرد: موضوع سریال “هم‌سایه” درباره افغانستانی‌هایی است که در تهران زندگی می‌کنند و روابطشان و عشق‌هایشان و هرآنچه که ما ایرانی‌ها داریم آن‌ها هم دارند. این نگاهِ ما قصه “هم‌سایه” را متمایز کرده است. ما بازیگران خوبی داریم که شناخته شده‌اند. بسیار زیبا بازی کردند؛ بچه‌های تئاترند، سال‌ها زحمت کشیدند و شاید مردم این‌ها را نشناسند.

غضنفری در پاسخ به این سؤال که تلویزیون چه سختی‌هایی در رقابت با مدیومی مثلِ نمایش‌خانگی دارد و شما به عنوان سریال‌ساز چه تلاشی در این زمینه داشته‌اید، گفت: آن چیزی که تلویزیون باید مراقبت کند این است که حساب‌شده‌تر عمل کند؛ خیلی رقبای سختی دارد، سینما که خیلی این چند ساله افول کرده اما شبکه نمایش‌خانگی رونق پیدا کرده و سریال می‌سازند. تلویزیون اگر نتواند این رقابت را داشته باشد شبکه نمایش‌خانگی رونق بیشتری بگیرد میدان را کاملاً به دست می‌گیرد؛ چون هم بضاعت اقتصادی بیشتری دارد و هم قصه بازتر و بیننده را از این جهت می‌تواند جذب می‌کند.

وقتی از او سؤال کردیم که “هم‌سایه” چه جایگاهی برای مخاطب خواهد داشت، گفت: این سؤال سختی است، تا دیده نشود نمی‌توان درباره‌اش قضاوت کرد. من تلاش کردم هرکاری کنم که مردم این کاراکترها را باور کنند و به رئالیسم نزدیک شود. کاراکترها از زندگی مردم دور نباشند و نوستالژی و همزیستی با مخاطب را فراهم کند.

دختری تجمل‌گرا در سریال “هم‌سایه”

نوبت به محیا دهقانی به عنوان بازیگر نقشِ نگار رسید. بازیگری که این روزها در سریال “نجلا۲” هم نقش اصلی (نجلا) را بازی می‌کند و پیش از این هم او را با فیلم‌های سینمایی “ماجرای نیمروز” و “پایتخت۴” و آخرین بار هم در سریال “همبازی” شبکه دو سیما دیدیم. او درباره سریال “هم‌سایه” و بازی‌اش در این مجموعه تلویزیونی به تسنیم  گفت: این پروژه از بهمن‌ماه کلید خورد و از اوایل اسفندماه به پروژه ملحق شدم. نقش کاراکتری به نام نگار را بازی می‌کنم که دختری است تجمل‌گرا! شباهتش را زیاد در دختران و پسران امروز می‌بینیم که می‌خواهند با تجمل‌گرایی و داشته‌های خودشان عشق‌شان را هم بخرند و در نهایت موفق نمی‌شوند.

او تأکید کرد: جذابیت و نقطه قوتی که در این کاراکتر وجود دارد قابل لمس بودن آن است. چیزی که در دهه من و قشرهایی که با آن‌ها سروکار داریم دیده می‌شود. همه می‌گویند پول از همه‌چیز مهمتر است اما عشق و زندگی مشترک را نمی‌توان با پول خرید و جلو برد. برای مطالعه مطالب مشابه با مجله هنری هفتگ همراه باشید.

لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مجله آنلاین هفتگ | مجله اینترنتی سینما و سریال 7TAG در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    نظرتان را بیان کنید