یکشنبه, ۶ آذر ۱۴۰۱ / قبل از ظهر / | 2022-11-27
تاریخ انتشار : ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۱ |
49 بازدید
۰
1

کمتر از ۲ ماه دیگر به بزرگترین رویدارد ورزشی جهان باقی مانده است و حالا پزشکان ژاپنی و جامعه جهانی بیش از ۳۵۰ هزار درخواست آماده کرده اند تا بخاطر کرونا، برگزاری این مسابقات لغو شود. المپیک ژاپن قرار بود سال گذشته برگزار شود که یک سال به تعویق افتاد.

به این پست امتیاز دهید
۱//۲//۳//۵/۴

پزشکان ژاپنی از دولت این کشور درخواست کردند تا المپیک توکیو را لغو کند. اتحادیه ملی پزشکان ژاپن از دولت این کشور تقاضا کرد تا از برگزاری بازی‌ های المپیک پیش رو صرفنظر کند. طبق اعلام سازمان برگزاری المپیک، حدود ۱۱ هزار ورزشکار برای برگزاری المپیک و پارالمپیک توکیو طی دو ماه به ژاپن سفر خواهند کرد که علاوه بر احتمال شیوع بیشتر ویروس کرونا، جهش جدید این ویروس را نیز در پی خواهد داشت. به نقل از تسنیم و به گزارش مجله اینترنتی هفتگ، درخواست اتحادیه ملی پزشکان ژاپن در کنار نامه عمومی دیگری با بیش از ۳۵۰ هزار امضا مبنی بر لغو المپیک توکیو، تسلیم دولت ژاپن شده است. این در حالی است که تمام ورزشکاران جهان برای حضور در این رویداد مهم در حال آماده‌ سازی هستند.

درخواست لغو المپیک جهانی شد

شمار افراد درخواست کننده برای لغو المپیک توکیو نسبت به گذشته افزایش یافته است. با وجود مخالفت هایی که برای برگزاری بازی ها وجود دارد اما کمیته برگزاری بازی های توکیو تاکید دارد المپیک برگزار خواهد شد. در فاصله  ۷۰ روزی که به بازی های المپیک باقی مانده شیوع ویروس کرونا باعث شد تا در استان های مختلف ژاپن شرایط اضطراری اعلام شود. مخالفان برگزاری المپیک از جمله کادر پزشکی می‌ گویند وقت آن است یکی از مقامات تصمیم سختی بگیرد تا رویداد احتمالی گسترش شیوع کووید ۱۹ را متوقف کند. کنجی اوتسونومیا وکیل ۷۴ ساله درخواست کتبی خود را در این خصوص به یوریکو کویکه فرماندار توکیو ارسال کرد. وی در این باره گفت: المپیک برای حفظ زندگی مردم باید لغو شود. اوتسونومیا رئیس سابق کانون وکلای ژاپن تابستان سال گذشته در انتخابات فرمانداری توکیو مقابل کویکه شکست خورد از چند روز پیش یک دادخواست آنلاین را مطرح کرده که بیش از ۳۵۲ هزار امضا جمع آوری کرده است.

من از این تعداد امضای جمع شده در مدت کوتاه بسیار تعجب کردم. براساس گزارشات منتشر شده این امضاها از ۱۳۳ کشور از جمله ۱۱ هزار آلمانی به امضا رسیده است. اوتسونومیا اشاره کرد که تعداد بیماران کووید ۱۹ با علائم شدید در ژاپن در حال افزایش است و بسیاری از آنها به دلیل کمبود نیرو و تخت بیمارستان از درمان مناسب محروم هستند. اخیرا نیز ۴۰ شهر ژاپن از پذیرش ورزشکاران المپیکی پیش از بازی‌های توکیو خودداری کردند. همچنین برخی فرمانداران به کمیته برگزاری بازی‌ها اعلام کردند در طول بازی‌های توکیو بیمارستان‌های خود را در اختیار ورزشکاران کرونایی قرار نمی‌دهند.

المپیک در چه صورتی لغو می‌شود؟

قرارداد منعقد شده مابین کمیته بین المللی المپیک و توکیو کاملا شفاف است: هیچ بند و تبصره‌ای درخصوص لغو تورنمنت در آن وجود نداشته و گزینه لغو تنها به کمیته بین المللی اعطا شده نه شهر میزبان. به گفته «الکساندر میگوئل مستره» وکیل بین المللی ورزشی، دلیل این موضوع هم این است که بازی‌های المپیک «دارایی انحصاری» کمیته بین المللی المپیک است. میگوئل می‌گوید که صرف نظر از جنگ و نا آرامی داخلی، یک دلیل توجیه کننده لغو المپیک توکیو این است که «کمیته بین المللی با ادله منطقی و تام الاختیار اطمینان پیدا کند که تهدیدی جدی سلامت و امنیت شرکت کنندگان در المپیک را به هر دلیلی به مخاطره می‌اندازد»؛ که در این مورد به زعم بسیاری پاندمی چنین تهدیدی محسوب می‌شود. منشور المپیک نیز مقرر می کند که کمیته بین المللی باید از «سلامت ورزشکاران» و توسعه «ورزش ایمن» اطمینان حاصل کند اما باوجود تمام این موضوعات، کمیته بین المللی المپیک به نظر برای برگزاری بازی‌ها مصمم است.

«جک اندرسون» پروفسور دانشگاه ملبورن در این‌ باره گفت: براساس چندین و چند بند ذیل قرارداد شهر میزبان، اگر ژاپن بخواهد به طور یک‌طرفه قرارداد را فسخ کند، آن‌گاه تمام مخاطرات و ضرر و زیان‌ ها برعهده کمیته سازمان‌ دهنده محلی خواهد بود. در توضیحات این وکیل ورزشی آمده است که این قرارداد نسبتا خاص است و احتمالا توکیو نسبت به آنچه زیر آن را امضا کرده، آگاهی داشته و مشخصا آنچه از آن بی‌اطلاع بوده، ورود یک پاندمی به داستان است.

وی در این باره می‌گوید: در قراردادها برخی مخاطرات خاص قابل پیش‌ بینی است اما ماهیت شرایط کنونی مشخصا بی‌سابقه است. المپیک بزرگ‌ ترین رویداد ورزشی تقویم است و هم برای ژاپن و هم برای کمیته بین المللی المپیک از حیث قراردادهای حق پخش و اسپانسرینگ میلیاردها دلار روی میز قمار است. این رویداد، بسیار بزرگ است و الزامات قراردادی بسیار سنگینی برای هر دو طرف در آن وجود دارد. بنابراین تنها سناریوی واقع بینانه این است که ژاپن به طور مشترک در چارچوب قرارداد با کمیته بین المللی از برگزاری المپیک جلوگیری کند.

در صورت چنین اتفاقی و لغو المپیک توکیو، پای بیمه گذاران به میان می‌آید؛ کمیته بین المللی بیمه‌ گذار دارد درست مثل کمیته سازماندهی محلی و پخش کننده‌های تلویزیونی و سایر حامیان مالی تورنمنت. پروفسور اندرسون در این‌باره می‌گوید: بیراه نیست که بگوییم در صورت لغو المپیک ، بزرگ‌ ترین غرامت پرداختی به بیمه شدگان یک رویداد ورزشی در نوع خودش رقم خواهد خورد و هیچ شکی در آن وجود ندارد. بیمه گذاران هزینه‌ های شفاف سازماندهنگان را پوشش می‌دهند اما به سختی هزینه‌ها غیرمستقیم ناشی از سرمایه گذاری در اقصی نقاط کشور همچون نوسازی هتل‌ ها و رستوران‌ها برای جذب توریست را تقبل خواهند کرد.

المپیک ۲۰۲۱ برگزار می‌شود.

تا اینجا، ابهام در مورد برگزاری المپیک همچنان فضا را احاطه کرده است. جاده منتهی به المپیک پراز موانع ریز و درشت بوده است؛ موانعی که از سال گذشته به تعویق افتاده است؛ مراسم حمل مشعل بارها و بارها مختل شد؛ هواداران خارجی اجازه ورود به ژاپن و حضور در مسابقات را ندارد و حتی برگزاری رقابت‌ها در ورزشگاه های کاملا خالی از جمعیت روی میز است. ورزشکارام معدودی نظر شخصی خود را در این خصوص علنا بیان کرده‌اند؛ برای آنان که به این تورنمنت راه یافته‌ اند، المپیک یکی از رقابت‌های برجسته دوران حرفه‌ ای آنان است که برایش سال‌ها تمرین و تلاش کرده‌اند.

در عین حال، نگرانی‌هایی در مورد سلامت شخصی و عمومی نیز وجود دارد؛ «نائومی اوساکا» ستاره ورزشی بزرگ ژاپن و قهرمان تنیس، یکی از معدود ورزشکارانی است که وارد بحث شده اما تنها به اظهارات محتاطانه بسنده کرده است. او هفته جاری در این خصوص اظهار داشت: البته که می‌خواهم المپیک برگزار شود اما فکر می‌کنم اتفاقات بسیار مهم دیگری در جریان است به ویژه از سال گذشته؛ به شخصه احساس می‌کنم اگر این تورنمنت مردم را به خطر می‌اندازد به نظرم قطعا باید در مورد آن بحث و تبادل نظر صورت گیرد که البته همین حالا هم در جریان است. در نهایت باید بگویم که من تنها یک ورزشکار هستم و اینکه با یک اپیدمی جهانی مواجه هستیم.

تیم دو و میدانی آمریکا اوایل هفته جاری کمپ تمرینی پیش از المپیک خود را در ژاپن لغو کرد و دلیل آن را نگرانی‌های بهداشتی و امنیتی خواند. حتی فرماندار استانی که میزبان این تیم بود نیز اعلام کرد که به اعتقاد وی «آنها در شرایط کنونی بهترین تصمیم را گرفته‌اند.» چندین و چند شهر ژاپن که قرار است میزبان ورزشکاران در طول رویداد باشند، به دلیل هراس از افزایش شیوع کرونا، از میزبانی انصراف داده‌ اند. یکی از فرمانداران محلی در هفته جاری اعلام کرد که درخواست‌ها را برای رزرو تخت‌ های بیمارستان برای ورزشکاران رد کرده و در عوض دولت را نسبت به تعویق دوباره یا لغو احتمالی المپیک ترغیب کرده است. یکی از اتحادیه‌های پزشکان نیز هفته جاری در بیانیه ای اعلام کرد که با توجه به گسترش پاندمی برگزاری المپیک غیرممکن است. سایر اخبار ورزشی را در هفتگ دنبال کنید.

لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مجله آنلاین هفتگ | مجله اینترنتی سینما و سریال 7TAG در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    نظرتان را بیان کنید