دوشنبه, ۷ فروردین ۱۴۰۲ / بعد از ظهر / | 2023-03-27
تاریخ انتشار : ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۰ |
174 بازدید
۰
2

شرکت ENG yepim medya یک شرکت تبلیغاتی ترکیه‌ای با شناسنامه و سابقه کاملا مشخص و متعلق به خانواده اوزال است. این شرکت که شریک ترک پروژه به حساب می‌آید، ۵۰ درصد در مست عشق سهم دارد.

به این پست امتیاز دهید
۱//۲//۳//۵/۴

خبر تولید فیلم سینمایی «مست عشق» که شهریور ۹۸ منتشر شد، کنجکاوی‌های زیادی را ایجاد کرد. فیلم را قرار بود حسن فتحی بسازد که کارنامه موفقی به‌ویژه در سریال‌سازی تلویزیون و شبکه نمایش خانگی داشت. بازی شهاب حسینی در نقش شمس تبریزی هم کنجکاوی‌برانگیز بود، ضمن این‌که همکاری‌های خوب قبلی او با فتحی هم امیدواری‌ها را درباره یک تجربه موفق دیگر افزایش می‌داد. برای مطالعه بیشتر سرنوشت اکران فیلم مست عشق با مجله آنلاین هفتگ همراه باشید.

تهیه‌کنندگی فیلم را هم مهران برومند به عهده داشت که سریال‌های پرمخاطب شاهگوش و دندون‌طلا را در شبکه نمایش خانگی تهیه کرده بود و در تلویزیون هم جزو عوامل تهیه و تولید مختارنامه بود. فیلم که همه صحنه‌های آن قرار بود در ترکیه فیلمبرداری شود، از دو سرمایه‌گذار ایرانی و ترکیه‌ای بهره می‌برد. همه این جزئیات، نوید یک تولید مشترک جذاب، استاندارد و همه‌چیز تمام را می‌داد تا بتوان به عنوان الگوی موفق به آن ارجاع داد و تجربیات خوب آن را برای گروه‌های دیگر سینمایی تجویز کرد، اما از قضا همکاری طرف ایرانی با همسایه خوب پیش نرفت، فیلمبرداری از جایی به بعد متوقف شد و بعد فیلم مست عشق در مقاطع مختلف تا امروز حاشیه‌ها و جنجال‌های رسانه‌ای را تجربه کرد.در این گزارش، ضمن نگاهی به روند این فیلم سینمایی از ابتدا تا امروز، گفت‌وگویی با مهرداد غفارزاده انجام داده‌ایم که کارگردانی یک تولید مشترک ایران و ترکیه به نام «ترانه‌ای عاشقانه برایم بخوان» را برعهده داشت. در این مصاحبه به سازوکار تولید مشترک پرداخته‌ایم و این‌که چگونه می‌توان مشکلات و اختلافات احتمالی پیش رو را کنار گذاشت و به دستاورد خوبی رسید.

چراغ اول در سرنوشت اکران فیلم مست عشق

حسن فتحی مست عشق را در ترکیه کلید می‌زند؛ یک خبر جذاب سینمایی که می‌توانست یک تنه خلاء دو سه کم و کاستی سینمای ایران را حل کند؛ اول فیلمی درباره دو شخصیت مهم تاریخی و ادبی و عرفانی ایران یعنی مولانا و شمس تبریزی و تلاشی برای بهره‌مندی از ظرفیت‌های سینمایی فراوان درباره شخصیت‌های بزرگ این سرزمین. دوم ساخت یک تولید مشترک درست و درمان که در عین حال، اکران خوبی هم دست‌کم در دو کشور مشارکت‌کننده بگیرد و اشتراکات و مراودات فرهنگی دو همسایه را تقویت کند.

اما چرا این امیدواری‌ها به ناامیدی و اختلاف و حاشیه تبدیل شد؟ شاید یکی از سرنخ‌ها را به‌جز سستی بحث قرارداد و کمرنگ بودن اعتماد دوسویه، باید در همان خبر اولیه درباره فیلم جست‌وجو کرد؛ «مجوزهای لازم از کشور ترکیه گرفته شده و «مست عشق» پس از اخذ پروانه ساخت از ایران، کلید خواهد خورد.» ظاهرا مجوزهای بخش اول گرفته شد، اما بخش دوم به‌درستی و به‌موقع تحقق پیدا نکرد و سازندگان مست عشق، زمانی برای اخذ پروانه نمایش اقدام کردند که مدت‌ها از شروع فیلمبرداری می‌گذشت. سیدمحمدمهدی طباطبایی‌نژاد، اواخر آذر و زمانی که معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی بود، در گفت‌وگویی با خبرگزاری موج، در پاسخ به این سوال که آیا فیلم سینمایی مست عشق، برای اخذ پروانه نمایش در ایران اقدامی کرده است، گفت: «تا این لحظه هنوز برای نمایش درخواستی نداشته و البته این فیلم هنوز پروانه ساخت هم دریافت نکرده است. گرچه اخیرا درخواست پروانه ساخت کرده‌اند که براساس قانون امکان صدور این پروانه برای آنها وجود نداشت؛ چراکه در قانون تصریح شده «صدور پروانه ساخت پیش از آغاز تولید آثار امکان‌پذیر است نه در حین فیلمبرداری». ما به دوستان اعلام کردیم که امکان صدور پروانه ساخت را نداریم و طبیعتا مثل همه فیلم‌های دیگر که چنین شرایطی را دارند، در صورت تمایل باید در نوبت بررسی پروانه نمایش قرار گرفته و مسیر قانونی را طی کنند.»

طباطبایی‌نژاد همچنین درباره مست عشق گفت: «این فیلم یک اثر تولید مشترک است؛ ولی هر اثری که بخواهد در ایران تولید شود، پیش از شروع فیلمبرداری باید از ما پروانه ساخت دریافت کند که این فیلم چنین پروانه‌ای دریافت نکرده و در خارج از کشور هم تولید شده است؛ البته در میانه راه درخواست پروانه ساخت داده‌ که چون در حال تولید بوده، ما این درخواست را مورد بررسی قرار ندادیم و به این دوستان هم اعلام کردیم به دلیل این‌که فیلمبرداری شروع شده، امکان قضاوت ما وجود ندارد. چراکه فرض کنید ما به این درخواست جواب منفی بدهیم، آن‌وقت آیا این دوستان کار را متوقف می‌کنند یا کار دیگری خواهند کرد؟ به همین دلیل ما الان در مقام قضاوت این فیلم نیستیم. منتظر می‌مانیم تا کار تولید این فیلم تمام شود و شورای پروانه نمایش، آن را ببیند. اگر شرایط نمایش داشته باشد، این شورا در مورد آن تصمیم خواهد گرفت. شرایط فیلم مست عشق کمی متفاوت با سایر آثار است، به همین دلیل ما هم ترجیح می‌دهیم که موقع نیاز به پروانه نمایش در مورد آن قضاوت کنیم.»
بعد از آن هم خبری مبنی بر دریافت پروانه ساخت مست عشق رسانه‌ای نشد و این فیلم در جشنواره‌های سی و هشتم و سی و نهم فیلم فجر هم رونمایی نشد. درواقع اصلا کار تولید فیلم تمام نشد که به آن مراحل مورد اشاره طباطبایی‌نژاد برسد.

روشنایی‌های بعدی

آن اوایل وقتی هنوز خوش‌خوشان مست عشق بود، هر روز خبر پرزرق و برق جذابی از این پروژه به گوش می‌رسید تا شکوه این اثر فاخر بیشتر شود. انتشار عکس چهارنفره شهاب حسینی، حسن فتحی، فرهاد توحیدی و مهران برومند در یک جلسه مشترک و انتشار خبر بازی پارسا پیروزفر در نقش مولانا، نویدبخش اتفاقات خوب بود. همان موقع خود ما هم در روزنامه جام‌جم، گفت‌وگویی با فرهاد توحیدی، یکی از فیلمنامه‌نویس‌های مست عشق داشتیم که او از ساخت سریال «مولانا» هم در ادامه و بعد از تولید فیلم مست عشق خبر داد. بد نیست به عنوان ضمیمه این گزارش، نگاهی هم به آن مصاحبه داشته باشید که نکات خوبی در آن مطرح شده است. در بخشی از گفت‌وگو از توحیدی پرسیدیم: «طی این سال‌ها برخی کشورهای همسایه به‌ویژه ترکیه، مولانا را مصادره به مطلوب کردند و به نام خودشان زده‌اند. با توجه به این‌که مست عشق قرار است در ترکیه فیلمبرداری شود و یک همکاری مشترک با آن کشور به حساب می‌آید، احتمالا با دخالتی از سوی آنان در متن و ساختار فیلم همراه نخواهد بود؟» نویسنده فیلمنامه مست عشق در جواب گفت: «نه، خوشبختانه هیچ مشکل این‌چنینی با دوستان و شرکای ترکیه‌ای نداریم که در این پروژه سرمایه‌گذاری می‌کنند، آنها می‌دانند که مولانا در جریان حمله مغول همراه پدرش از بلخ به قونیه مهاجرت کرده است. مهم این است درباره اصل و ریشه مولانا، هیچ تردیدی وجود ندارد.» برای مطالعه اخبار مشابه سرنوشت اکران فیلم مست عشق با مجله هنری هفتگ همراه باشید.

لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مجله آنلاین هفتگ | مجله اینترنتی سینما و سریال 7TAG در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    نظرتان را بیان کنید