روستای باهوکلات یا گاندو

روستای باهوکلات یکی از روستاهای دیدنی ایران با طبیعتی بکر و شگفت‌انگیز است. این روستا در ۹۰ کیلومتری شمال شرق چابهار واقع شده است. از نظر جغرافیایی این روستا بر روی یک تپه و در ارتفاع  ۴۰ متری از سطح دریا قرار دارد. آب و هوای این روستا در فصول مختلف متفاوت می‌شود. در تابستان شما با هوایی گرم روبرو خواهید شد؛ اما در بهار و پاییز آب و هوای معتدل در این منطقه حاکم می‌شود؛ از این رو زمان مناسبی برای سفر به این منطقه است.

جمعیت باهوکلات حدود ۲۵۰۰۰ نفر است. از لحاظ معماری و بافت نیز این روستا از روستاهای متراکم محسوب می‌شود. بیشتر خانه‌ها یک طبقه هستند. اهالی این روستا به سبک سنتی زندگی می‌کنند. دارای پوشش محلی هستند؛ همچنین اهمیت ویژه‌ای برای اعتقادات مذهبی خود قائل هستند.

یکی از جاذبه‌های طبیعی روستای باهوکلات وجود مزارع موز در این روستا است که علاوه بر اینکه محصول کشاورزی اهالی به حساب می‌آید، جلوه‌ی زیبایی به این روستا بخشیده است. روستای باهوکلات زیست‌بوم

گونه‌های متنوع حیوانی است. از پرندگان زیبا و خوش‌رنگ شبه قاره هند گرفته تا مرغ ماهی‌خوار، لاک‌پشت سبز، راسو، سنجاب، هوبره و دراج از گونه‌های جذابی هستند که در این روستا یافت می‌شوند. اما مهم‌ترین حیوانی که دلیل بازدید بسیاری از گردشگران از این روستا است تمساح ایرانی با نام گاندو است. برای مطالعه مطالب مشابه، با مجله گردشگری هفتگ همراه باشید.