جمعه, ۱۸ آذر ۱۴۰۱ / بعد از ظهر / | 2022-12-09
تاریخ انتشار : ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۸:۳۰ |
65 بازدید
۰
1

طی چند وقت اخیر به دلیل حضور حیوانات وحشی در سریال دراکولا مدیری بسیاری از انتقادات در شبکه های اجتماعی پیرامون عوامل این سریال اتفاق افتاد که در تازه ترین آنها ویشکا آسایش در برنامه اینترنتی فریدون جیرانی به تمامیه این نقد ها پاسخ داد.

به این پست امتیاز دهید
۱//۲//۳//۵/۴

طی چند وقت اخیر به دلیل حضور حیوانات وحشی در سریال دراکولا مدیری بسیاری از انتقادات در شبکه های اجتماعی پیرامون عوامل این سریال اتفاق افتاد که در تازه ترین آنها ویشکا آسایش در برنامه اینترنتی فریدون جیرانی به تمامیه این نقد ها پاسخ داد.  برای مطالعه بیشتر با مجله آنلاین هفتگ همراه باشید.

سریال دراکولا مهران مدیری از همان اولین قسمت به دلیل استفاده از حیوان های وحشی در چندسکانس استفاده کرد مورد انتقادهای شدیدی قرار گرفت. اما ماجرای سریال دراکولا به این چند قسمت ختم نشد. با اینکه تهیه کنندگان این سریال گفته بودند از حیوان های وحشی فقط در همان قسمت استفاده کرده و دوباره به محل زندگی اشان بازگردانده شدند اما در جدیدترین قسمت دراکولا ویشگا آسایش یکی از بازیگران اصلی این مجموعه در کنار یک ببر نشسته و درحال آماده شدن برای بازی است.

درست در همان لحظه ناگهان ببری که در کنار او نشسته است شروع به گاز گرفتن دست خانم بازیگر می کند. هرچند این ماجرا با سرعت عمل ویشکا آسایش ختم به خیر شد اما نکته ای که نباید در این میان فراموش کرد این موضوع است که یا این حیوان وحشی است که اگر اینطور باشد کار بسیاری خطرناکی انجام داده اند و جان یک انسان را به همین راحتی به خطر انداخته اند. اگر حیوان اهلی باشد باید به این نکته توجه کنیم که چرا این حیوان دست آموز شده است و آیا محل نگهداری این حیوان سیرک و یا یک باغ وحشی شخصی است.

اندرحکایت سریال دراکولا و ماجرای حیوان آزاری
چندی پیش سازمان محیط زیست درباره حضور حیوانات وحشی در سریال دراکولا مدیری اینطور اظهار نظر کرد: مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان محیط زیست با تایید صدور مجوز از سوی این سازمان برای استفاده از حیوانات وحشی در سریال «دراکولا» گفت: قطعا استفاده از حیوانات وحشی در سریال ها به قاچاق قطعا دامن نمی زند و پخش تصاویر مربوط به نگهداری از آن ها در منزل، موجب ترویج نگهداری از آنها در محیط انسانی نمی شود. ضمنا نمی توان دور استفاده از حیوانات در سریال ها خط کشید!

حیوان آزاری در فرآیند پرورش حیوانات نمایشی آن طور که از تیزر تبلیغاتی سریال دراکولا مشخص شده، ظاهرا در این مجموعه، از انواع جانوران وحشی از جمله ببر، عقاب، تمساح، زرافه، کرکس، لاما و … استفاده شده است و در سکانسی از قسمت اول این سریال نیز توله ببری با حال نزار و لنگان صحنه می شود. برخی کارشناسان حیات وحش معتقدند که علت لنگان بودن این توله ببر، آن است که این حیوان دچار نرمی استخوان شدید و به دنبال آن احساس درد در مفاصل ازجمله پاها شده و وجود این درد نیز به دلیل تلاش پرورش دهندگان آن برای دست آموز کردن توله ببر در جهت جدایی پیش از موعد آن از مادر و عدم تغذیه کافی از شیر مادر بوده است و اساسا این گونه حیوان آزاری ها در فرآیند پرورش حیوانات مورد استفاده در فیلم ها و سریال ها به وفور اتفاق می افتد. آیا حیوانات به زیستگاه طبیعی بازگردانده شده اند؟! البته در تیتراژ آغازین مجموعه «دراکولا» نوشته شده است که «حیوانات وحشی باید در زیستگاه طبیعی خود زندگی کنند. نگهداری از آن ها در خانه به هیچ عنوان مورد قبول و تایید تیم سازنده این سریال نیست. حیواناتی که در این سریال می بینید صرفا به دلیل داستان، به صورت موقت با مراقبت های ویژه و فقط به مدت سه روز در لوکیشن فیلمبرداری حضور داشته اند و پس از پایان فیلمبرداری به زیستگاه اصلی شان بازگردانده شده اند.» این در حالی است که صحبت های شهاب الدین منتظمی، مدیرکل دفتر مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست از آن حکایت دارد که این حیوانات نه تنها به زیستگاهی طبیعی بازگردانده نشده اند، بلکه اساسا متعلق به یکی از مراکز نگهداری از حیات وحش بوده اند و بعد از پایان فیلمبرداری نیز به همین مرکز منتقل شده اند. محیط زیست: توصیه های لازم را به عوامل سریال ارائه کردیم منتظمی در این باره به خبرنگار اجتماعی رکنا گفت: مجوز استفاده از حیوانات در سریال اخیر آقای مدیری از سوی اداره کل محیط زیست استان تهران صادر شده است و همه این حیوانات شناخته شده هستند و از یکی از مراکزی که دارای مجوز محیط زیست بوده، تامین شده اند. وی افزود: اصولا مجوزهای این گونه موارد را دفتر ستادی ارزیابی می کند، اما از سوی استان ها صادر می شود. در این مورد هم اداره کل استانی جزئیات را از ما استعلام کرده و همکاران ما توصیه های لازم درباره استفاده از این حیوانات را به عوامل مجموعه ارائه داده اند. استفاده از حیوانات وحشی تحت نظارت محیط زیست با وجود این که نگهداری از هر گونه حیوان وحشی در منزل غیرقانونی است و اساسا این گونه حیوانات توسط قاچاقچیان حیات وحش خرید و فروش می شوند، صدور مجوز از سوی سازمان حفاظت محیط زیست برای استفاده از آن ها در منزل شخصیت های سریال دراکولا با وجود حیوان آزاری هایی که در فرآیند دست آموز کردن این حیوانات رخ داده، مورد اعتراض فعالان حقوق حیوانات قرار گرفته است.

مدیرکل دفتر حیات وحش سازمان محیط زیست اما در پاسخ به این اعتراضات و حضور حیوانات وحشی در سریال دراکولا مدیری گفت: همکاران ما حتما با نگاه خاصی مجوزهای لازم را برای این سریال را صادر کرده اند و در تمام فرآیند استفاده از این حیوانات نیز در صحنه فیلمبرداری حضور داشته اند. وی افزود: البته ما توقع داریم وقتی از حیات وحش برای ساخت یک سریال استفاده می شود، هیچ گونه نکته منفی در این خصوص به مخاطب مخابره نشود و ماهیت و مصداق حیوان آزاری در این سریال وجود نداشته باشد. منتظمی در ادامه تاکید کرد: در تیتراژ این سریال نیز تصریح شده است که مجوزهای قانونی مربوط به استفاده از این حیوانات اخذ شده و ما از روابط عمومی این مجموعه درخواست کرده ایم که این مساله را در بیانیه ای رسمی اعلام کنند تا شائبه ای در این زمینه ایجاد نشود. نمایش حیوانات ترویج استفاده از حیات وحش در منزل نیست اما با وجود این صحبت های مدیرکل دفتر حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست، بازهم بسیاری از فعالان حقوق حیوانات معتقدند که با توجه به این که استفاده از حیوانات در ساخت فیلم و سریال به نوعی به قاچاق حیات وحش دامن می زند و علاوه بر این، نمایش آن ها منجر به ترویج استفاده از حیات وحش در منزل می شود، اساسا تنها سازمان دولتی متولی حیات وحش نباید هیچ گونه مجوزی برای نمایش حیوانات وحشی به این سریال می داد. متنظمی اما در پاسخ به این انتقادها با بیان این که قطعا استفاده از حیوانات وحشی در سریال ها به قاچاق قطعا دامن نمی زند، تاکید کرد: همه می دانند که گونه هایی مثل ببر، شیر و پلنگ حیواناتی نیستند که کسی بتواند از آنها در منزل نگهداری کند و از این لحاظ، به نظر ما پخش تصاویر مربوط به نگهداری از این حیوانات در منزل، موجب ترویج نگهداری از آنها در محیط غیرانسانی نمی شود.

حیوان آزاری مربوط به پیش از ساخت سریال بوده است نکته دیگر این است که اساسا حیواناتی که در فیلم ها و سریال ها مورد بهره برداری قرار می گیرند، با روش هایی غیرانسانی دست آموز شده اند و در فرآیند تربیت این حیوانات به وفور موارد حیوان آزاری رخ داده است. مدیرکل دفتر حیات وحش سازمان محیط زیست ضمن تایید این موضوع در توجیه صدور مجوز برای استفاده از حیوانات وحشی در سریال «دراکولا» عنوان کرد: همه می دانند که قطعا نمی توان از حیوانی که دست آموز نشده و کاملا خصلت وحشی گری دارد، برای ساخت فیلم و سریال استفاده کرد. وی در ادامه تاکید کرد: اگر هم حیوان آزاری رخ داده است، مربوط به پیش از ساخت این سریال بوده، چون همکارانی که مجوز این کار را صادر کرده اند، در حین فیلمبرداری نیز در صحنه حاضر بوده اند و اساسا تمام این فرآیند تحت نظارت همکاران ما بوده است. نمی توان دور استفاده از حیوانات در سریال ها خط کشید!

منتظمی در ادامه صحبت هایش درباره حضور حیوانات وحشی در سریال دراکولا مدیری گفت: اگر نخواهیم از حیوانی که دست آموزشده در سریال استفاده کرد، باید به صورت کلی دور استفاده از حیوان در فیلم و سریال را خط بکشیم، این در حالی است که در بسیاری از فیلم و سریال های خارجی، از حیوانات استفاده می شود و این کار در جهان اتفاقی مرسوم است. مدیرکل دفتر حیات وحش سازمان محیط زیست تاکید کرد: برای ما مهم است حالا که در این سریال از حیوانات استفاده شده است، این پیام به مخاطب منتقل شود که حیوانات نباید مورد آزار واقع شوند و اساسا این مفهوم در طول سریال وجود داشته باشد که نباید حیوان وحشی در منزل نگهداری شوند. اما با وجود تمام این صحبت های متنظمی، تا اینجا که فقط یک قسمت از سریال «دراکولا» در پلتفورم های اینترنتی شبکه نمایش خانگی منتشر شده است، هنوز مخاطب شاهد متنقل شدن چنین پیام هایی در این مجموعه نبوده و آنچه بیش از همه نمود پیدا کرده، استفاده ابزاری از حیوانات در تیزر و قسمت اول این سریال بوده است. برای مطالعه اخبار مشابه با مجله هنری هفتگ همراه باشید.

لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مجله آنلاین هفتگ | مجله اینترنتی سینما و سریال 7TAG در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    نظرتان را بیان کنید