یکشنبه, ۱۳ فروردین ۱۴۰۲ / بعد از ظهر / | 2023-04-02
تاریخ انتشار : ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۰ |
118 بازدید
۰
1

در تنگه‌ای قدم گذاشته‌اید که زمانی دور، سربازان هخامنشی در آن جنگیده‌اند و طبیعت بکرش به حضور آریوبرزن سردار سپاه ایرانی افتخار می‌کند.در میان کوهستان‌های استان کهگیلویه و بویر احمد قرار گرفته و یکی از جلوه‌های تماشایی ایران در دنیایی متفاوت است‌. فاصله تنگ تامرادی تا یاسوج با دشت‌های هموار و گردنه‌های کوهستانی خود یکی از صدها جاذبه‌ زیبای منطقه است که می‌تواند در مجموع مقصدی نو برای علاقه‌مندان به کوه‌نوردی، ورزش‌های آبی و دره‌نوردی باشد.

به این پست امتیاز دهید
۱//۲//۳//۵/۴

تصور کنید در تنگه‌ای قدم گذاشته‌اید که زمانی دور، سربازان هخامنشی در آن جنگیده‌اند و طبیعت بکرش به حضور آریوبرزن سردار سپاه ایرانی افتخار می‌کند. مکان مورد نظر ما تنگ تامرادی یاسوج است که در میان کوهستان‌های استان کهگیلویه و بویر احمد قرار گرفته و یکی از جلوه‌های تماشایی ایران در دنیایی متفاوت است‌. فاصله تنگ تامرادی تا یاسوج با دشت‌های هموار و گردنه‌های کوهستانی خود یکی از صدها جاذبه‌ زیبای منطقه است که می‌تواند در مجموع مقصدی نو برای علاقه‌مندان به کوه‌نوردی، ورزش‌های آبی و دره‌نوردی باشد.برای آشنایی با تنگه تامرادی یاسوج، با مجله آنلاین هفتگ همراه باشید.

چرا سفر به تنگ تامرادی ؟

 • تنگ تامرادی یکی از جاذبه‌های طبیعی ایران است که زیبایی‌های بکر آن می‌تواند شما را سر ذوق آورد.
 • حوضچه‌های تشکیل شده در پایین دست آبشارهای تنگ، امکان ورزش‌های آبی و شنا را فراهم کرده است.
 • در مسیر بازدید از این دره، از میان جنگل‌های بلوط و زیستگاه سنجاب ایرانی عبور خواهید کرد.
 • یکی از معروف‌ترین ییلاقات و تفرجگاه‌های منطقه در داخل تنگ تامرادی و مجاورت چشمه‌ای زیبا به نام بلوط عسلی شکل گرفته است.
 • ارتفاعات اطراف، مکانی مناسب برای علاقه‌مندان به کوه‌نوردی به شمار می‌رود.
 • تنگ تامرادی روزگاری دور محل نبردی بین نیروهای اسکندر و سپاه هخامنشیان بوده است.

  آشنایی با تنگ تامرادی | زیستگاه سنجاب ایرانی

  از شهر یاسوج به سمت سه راهی سپیدار که حرکت کنید، بعد از عبور از جاده‌های کوهستانی و دشت‌های وسیع، مسیر تنگ تامرادی را خواهید دید که شما را به یکی از بکرترین و ناشناخته‌ترین تنگ‌های ایران می‌رساند. اینجا مکانی است که از دل تاریخ بیرون آمده و روزگاری شاهد جنگ‌های سپاه هخامنشی در مقابل اسکندر مقدونی بوده است که بیشتر درباره داستان‌های تاریخی آن صحبت خواهیم کرد. اما شگفت‌انگیز بودن این منطقه تنها به قصه‌های تاریخی برنمی‌گردد. طبیعت بکر و جاذبه‌های دیدنی تنگ تامرادی در کنار گردش در دل تاریخ شما را به همراهی آبشارهای بلند و باشکوه، غارهای زیبا، عبور از جنگل بلوط، رودخانه‌نوردی و یک گردش تمام عیار در بین صخره‌های زاگرس استوار دعوت می‌کند. در تنگ تامرادی چهار آبشار با اندازه‌های مختلف وجود دارد و شما می‌توانید در کنار آب‌تنی در حوضچه‌های این آبشارها از غارهای تنگ نیز بازدید داشته باشید.از آن‌جایی که تامرادی؛ دره‌ای عمیق و باریک است و با شکل معمول دره‌ها تفاوت‌هایی دارد، به آن تنگ می‌گویند و اصطلاح تنگه برای این جاذبه به کار برده نمی‌شود.

  دیدنی های تنگه تامرادی یاسوج

  دیدنی‌های تنگ تامرادی از  مسیر شهر یاسوج شروع می‌شود. عبور از جاده‌های پرپیچ و خم و دشت‌های جانشیر، لمس درختان بلوط و حس خنکای آب، تجربه‌ای وصف ناشدنی را برای شما به ارمغان خواهد آورد.در ابتدای پیمایش آبشاری می‌بینید که به صورت عمود از سنگی به پایین سرازیر شده که حوضچه‌ای فیروزه‌ای رنگ را به وجود آورده که زیبایی فوق‌العاده‌ای را به معرض دید گذاشته است. شما می‌توانید بدون نیاز به تجهیزات خاصی از این آبشار و حوضچه آن بازدید کنید و از شنیدن موسیقی آب و سنگ لذت ببید. اما در همین‌جا توقف نکنید و کمی بالاتر بروید. آبشار بعدی کوتاه‌تر از آبشار اولی است اما می‌توانید به آن نزدیک شوید و مناظر بی‌نظیری را عکاسی کنید. در ادامه مسیر، فضای کوهستانی پدیدار می‌شود که جریان آب در آن وجود ندارد اما برای گذشتن از میان سنگ‌ها احتیاج به تجربه و لوازم حرفه‌ای دره‌نوردی خواهید داشت.

  متاسفانه به دلیل عدم وجود علائم هشدار در طول مسیر و نبود امکانات اولیه مانند سرویس بهداشتی و روشنایی مناسب، پیمایش قسمت‌های بکرتر بدون داشتن آمادگی جسمانی بالا و عدم حضور افراد مجرب ممکن است حادثه آفرین باشد.

  آبشار تنگ تامرادی

  تنگه تامرادی یاسوج ۴ آبشار با ارتفاع بین ۸ الی ۱۰ متر دارد و ارتفاع بلندترین آبشار آن به ۵۰ متر می‌رسد و اگرچه دسترسی سختی دارد، اما تماشای آن از کنار جاده خالی از لطف نیست و همچنین گوش سپردن به موسیقی زنده طبیعت و آبتنی در حوضچه‌های پایین دست آبشارها از مهم‌ترین دلایل کشش تنگ تامرادی برای مسافران این منطقه است. فراموش نکنید شما برای دیدن آبشارهای انتهایی تنگ نیاز به تجهیزات حرفه‌ای‌ دره‌نوردی خواهید داشت.

  غارها

  از جاذبه‌های دیگر تنگه تامرادی یاسوج غارهایی هستند که آشیانه‌ی پرنده‌هایی همچون پرستو شده‌اند و با عبور دادن جریان آب به زیبایی خود اضافه کرده‍اند. با ورود به این غارها می‌توانید چک‌چک قطره‌های آب از سقف‌های سنگی را به تماشا بنشینید.

  چشمه بلوط عسلی

  یکی از معروف‌ترین تفرجگاه‌ها و ییلاق‌های منطقه در کنار چشمه‌ای زیبا به نام بلوط عسلی قرار گرفته است که با وجود حوضچه‌های طبیعی زیاد می‌تواند پیشنهاد خوبی برای تفریح و کمپ یک روزه در کنار عبور و مرور مردم روستا و گله‌های آن‌ها باشد.

  جنگل بلوط، زیستگاه سنجاب ایرانی

  شرایط مناسب آب و هوای کهگیلویه و بویراحمد مکانی خوب برای رشد درختان بلوط است که جنگل‌های تنگ تامرادی را به یکی از مهم‌ترین زیست‌گاه‌های حیوانات بومی مانند سنجاب ایرانی، خرس و کبک تبدیل کرده است. سنجاب ایرانی که به سنجاب زاگرس نیز شناخته می‌شود، نقش مهمی در حفظ اکوسیستم منطقه دارد. آن‌ها با رفتار خاص تغذیه‌ای خود به تکثیر درختان کمک زیادی می‌کنند و شاخص سلامت جنگل‌های بلوط هستند. سر و دم قرمز رنگ سنجاب ایرانی از نشانه‌هایی است که این پستاندار را از گونه‌های دیگر سنجاب متمایز می‌کند. خوب است بدانید که سنجاب زاگرس، بومی منطقه غرب ایران است و از سمت سازمان حفاظت محیط‌زیست در رده گونه‌های حمایت شده قرار دارد.

  تفریحات تنگ تامرادی

  کوهنوردی

  تنگ تامرادی به کوه‌های زرآورد و ساورز منتهی می‌شود که با ارتفاع ۱۴۰۰ متر از سطح دریا، مکانی مناسب برای کوهنوردی محسوب می‌شود. با توجه به اقلیم منطقه بهترین زمان ورزش در این کوه‌ها، بهار و تابستان است و در فصل‌های دیگر با حجم انبوهی از برف مواجه خواهید شد.

  دره نوردی

  بعد از آبشار دوم که جریان آب تا حدودی قطع و فضا کوهستانی می‌شود، بهترین مکان برای دره‌نوردی در قسمت‌های بکر و خلوت تنگ تامرادی است تا دره‌نوردان از سنگ‌های آن پایین بیایند و در حوضچه‌ها شیرجه بزنند. فراموش نکنید که دره‌نوردی نیاز به آموزش و همراهی افراد مجرب و تجهیزات حرفه‌ای مانند کلاه ایمنی، کوله و کفش مخصوص دره‌نوردی، هارنس، طناب مخصوص فرود، جلیقه نجات، کارابین و ابزارهای فرود دارد. بنابراین اگر اصول دره‌نوردی و شنا نمی‌دانید و قسمت‌های عمیق حوضچه‌ها را نمی‌شناسید از هرگونه پرش در آب خودداری کنید.

  پیک نیک و عکاسی

  با توجه به آب‌و‌هوای خوب تنگ تامرادی در فصل‌های بهار و تابستان شاهد حضور خانواده‌های زیادی در این منطقه هستیم که برای برپایی کمپ و پیک‌نیک خود به این تنگ زیبا سفر کوتاه داشته‌اند و بساط خود را در اطراف آبشارها و سنگ‌های صیقلی پهن کرده‌اند. همچنین صحنه‌های شگفت‌انگیز از طبیعت امکان عکاسی از فضای بکر تنگ تامرادی را فراهم کرده است تا لحظات خوش پیمایش و سفر به این جاذبه طبیعی را به ثبت برسانید. برای آشنایی با مکان های مشابه، با مجله گردشگری هفتگ همراه باشید.

لینک کوتاه خبر:
×
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مجله آنلاین هفتگ | مجله اینترنتی سینما و سریال 7TAG در وب سایت منتشر خواهد شد
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
 • نظرات و تجربیات شما

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  نظرتان را بیان کنید