دوشنبه, ۱۴ آذر ۱۴۰۱ / قبل از ظهر / | 2022-12-05
تاریخ انتشار : ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۰ |
72 بازدید
۰
2

هم اکنون تعداد زیادی واکسن کووید-۱۹ از کشورها و شرکت های مختلف روند آزمایش های خود را دنبال می کنند؛ از جمله این واکسن ها می توان به محصولات شرکت های سانوفی، والنوا، کیورواک و واکسن های روسی کووی‌واک و اپی‌واک‌کرونا اشاره کرد. در حال حاضر، ۹۰ واکسن در کارآزمایی های بالینی تحت آزمایش هستند. حداقل ۷۷ واکسن پیش‌بالینی نیز در سوژه های حیوانی تحت مطالعه قرار دارند.

به این پست امتیاز دهید
۱//۲//۳//۵/۴

در حال حاضر،در بین انواع واکسن کرونا تا امروز،  ۹۰ واکسن در کارآزمایی های بالینی تحت آزمایش هستند. واکسن ها برای کووید-۱۹ شاید بهترین امید ما برای پایان دادن به همه‌گیری جهانی این بیماری باشد چرا که اگر واکسیناسیون به خوبی انجام شود به “ایمنی جمعی” منتج می شود و کرونا، دیگر مانند اکنون ترسناک و مرگبار نخواهد بود.  برای مطالعه بیشتر با مجله آنلاین هفتگ همراه باشید.

از وقتی که کرونا به پدیده ای جهانی تبدیل شد، شرکت های واکسن سازی جهان در صدد تولید واکسنی برای پایان دادن به این پاندمی شدند. هم اکنون تعداد زیادی واکسن کووید-۱۹ از کشورها و شرکت های مختلف روند آزمایش های خود را دنبال می کنند؛ از جمله این واکسن ها می توان به محصولات شرکت های سانوفی، والنوا، کیورواک و واکسن های روسی کووی‌واک و اپی‌واک‌کرونا اشاره کرد. در حال حاضر، ۹۰ واکسن در کارآزمایی های بالینی تحت آزمایش هستند. حداقل ۷۷ واکسن پیش‌بالینی نیز در سوژه های حیوانی تحت مطالعه قرار دارند.

واکسن فایزر-بیون‌تک
واکسن کووید-۱۹ فایزر-بیون‌تک حاصل همکاری دو شرکت آمریکایی و آلمانی فایزر و بیون‌تک در بیستم نوامبر برای دریافت مجوز استفاده اضطراری به سازمان غذا و داروی آمریکا ارسال شد و در یازدهم دسامبر این مجوز را دریافت کرد.

نوع: این یک واکسن mRNA است. پس از تزریق، سلول های بدن پروتئین های شاخکی را به میزان زیاد و به سرعت تولید کرده و موجب می شود تا سیستم ایمنی بدن ویروس را تشخیص دهد. در فاز سوم آزمایشات، این واکسن اثربخشی ۹۵ درصدی را نشان داد.

نگهداری: واکسن کووید-۱۹ فایزر-بیون‌تک باید در دمای تقریبا منفی ۶۰ تا ۸۰ درجه سلسیوس نگهداری شود، از این رو به فریزرهای مخصوصی برای این کار نیاز است.

تزریق: این واکسن در دو دوز با فاصله ۲۱ روز از یکدیگر تزریق می شود. داده های آزمایشگاهی نشان می دهند که واکسن کووید-۱۹ فایزر-بیون‌تک در برابر واریانت انگلیسی و همچنین آفریقای جنوبی و آمریکای لاتین موثر است.

عوارض: از جمله عوارض جانبی شایع این واکسن می توان به خستگی، سردرد، لرز و دردهای عضلانی اشاره کرد. همچنین، موارد مرگ پس از دریافت واکسن گزارش شده اند. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا احتمال بروز شوک آنافیلاکسی برای واکسن فایزر- بیون تک را نزدیک به ۱۱.۱ مورد در هر ۱ میلیون دوز تزریقی گزارش کرده است.

واکسن مدرنا
شرکت آمریکایی مدرنا در شانزدهم نوامبر داده های اولیه درباره واکسن کووید-۱۹ خود را ارائه کرد که از اثربخشی ۹۴.۵ درصدی آن در برابر این ویروس خبر می داد. سازمان غذا و داروی آمریکا مجوز استفاده از این واکسن را در نوزدهم دسامبر صادر کرد.

نوع: همانند فایزر-بیون‌تک، این یک واکسن mRNA است.

نگهداری: برخلاف واکسن فایزر-بیون‌تک، واکسن مدرنا در دمای ۳۶ تا ۴۶ درجه فارنهایت (دو تا هشت درجه سلسیوس) پایدار است که تقریبا دمای یک یخچال خانگی یا پزشکی استاندارد بوده و در این شرایط تا ۳۰ روز قابل نگهداری است. در صورت نگهداری در دمای منفی ۴ درجه فارنهایت (منفی ۲۰ درجه سلسیوس)، واکسن مدرنا تا شش ماه قابل نگهداری است.

تزریق: واکسن مدرنا در دو دوز با فاصله ۲۸ روز از یکدیگر تزریق می شود. داده های آزمایشگاهی مدعی اند که این واکسن در برابر واریانت انگلیسی و همچنین آفریقای جنوبی و آمریکای لاتین موثر است.

عوارض: از جمله عوارض جانبی شایع این واکسن می توان به خستگی، سردرد، لرز و دردهای عضلانی اشاره کرد. همچنین، موارد مرگ پس از دریافت واکسن گزارش شده اند. احتمال بروز شوک آنافیلاکسی در میان افراد دریافت کننده واکسن مدرنا تقریبا ۲.۵ مورد در هر ۱ میلیون دوز گزارش شده است.

واکسن آکسفورد-آسترازنکا
در بیست و سوم نوامبر، شرکت سوئدی آسترازنکا و دانشگاه آکسفورد نتایج تجزیه و تحلیل موقت واکسن کووید-۱۹ خود را  که یکی دیگر از انواع واکسن کرونا بود منتشر کردند. تجزیه و تحلیل آزمایش ها در انگلیس و برزیل نشان دهنده اثربخشی ۷۰ درصدی پس از دریافت دو دوز از این واکسن بود.

نوع: در تولید واکسن کووید-۱۹ آکسفورد-آسترازنکا از فناوری یکی از شرکت های مرتبط با دانشگاه آکسفورد به نام واکسی‌تک استفاده می شود. این یک واکسن وکتور (ناقل) ویروسی است. این واکسن حاوی مواد ژنتیکی از پروتئین شاخکی است. پس از تزریق، سلول ها پروتئین شاخکی تولید می کنند که سیستم ایمنی را برای حمله به ویروس سارس-کو-۲ فعال می کند.

نگهداری: واکسن آسترازنکا در یخچال های معمولی قابل نگهداری و حمل و نقل است و در دمای ۳۶ تا ۴۶ درجه فارنهایت (دو تا هشت درجه سلسیوس) برای حداقل شش ماه می توان آن را نگهداری کرد.

تزریق: این واکسن در دو دوز با فاصله ۲۸ روز از یکدیگر تزریق می شود. حداقل یک مطالعه نشان می دهد که این واکسن در برابر واریانت آفریقای جنوبی تاثیر کمی دارد، اما در برابر واریانت های انگلیسی و برزیلی موثر است.

عوارض: واکسن کووید-۱۹ آکسفورد-آسترازنکا با موارد تشکیل لخته های خون در بدن افراد دریافت کننده واکسن و مرگ برخی از آنها مرتبط بوده است. از جمله عوارض جانبی شایع این واکسن نیز می توان به خستگی، سردرد، لرز و دردهای عضلانی اشاره کرد.

واکسن جانسِن
واکسن جانسن محصول بخش دارویی شرکت جانسون اند جانسون در پانزدهم نوامبر معرفی شد.

نوع: همانند واکسن آسترازنکا، جانسن یک واکسن وکتور (ناقل) ویروسی است که حول محور استفاده از یک ویروس سرماخوردگی غیرفعال تکامل یافته است. بر اساس مطالعات بالینی در آفریقا، انگلیس و آمریکای لاتین، شواهدی وجود دارند که واکسن جانسن در برابر این واریانت های ویروس کووید-۱۹ موثر است، اما میزان اثربخشی آن در برابر انواع آفریقای جنوبی و آمریکای لاتین کمتر گزارش شده است.

نگهداری: این واکسن در دمای دو تا هشت درجه سلسیوس تا سه ماه قابل نگهداری است.

تزریق: در شرایطی که بیشتر واکسن های موجود دیگر در دوز با فاصله تقریبا یک ماه از یکدیگر تزریق می شوند، واکسن جانسن تک دوزی است. در فاز سوم آزمایش های انسانی، واکسن تک دوزی جانسن کارایی ۶۶ درصدی در پیشگیری از بیماری کووید-۱۹ متوسط تا شدید پس از گذشت ۲۸ روز از تزریق واکسن را نشان داد. پس از گذشت ۴۹ روز، این واکسن اثربخشی ۱۰۰ درصدی در پیشگیری از بیماری شدید را نشان داد.

عوارض: از جمله عوارض جانبی شایع این واکسن می توان به خستگی، سردرد، لرز و دردهای عضلانی اشاره کرد. تشکیل لخته خون نیز در چند مورد گزارش شده است.

واکسن اسپوتینک V
در یازدهم نوامبر، مرکز پژوهش های ملی اپیدمیولوژی و میکروبیولوژی روسیه اعلام کرد که واکسن اسپوتنیک V اثربخشی ۹۲ درصدی پس از دریافت دوز دوم را در افراد نشان داده است. در بیست و چهارم نوامبر، این سازمان مدعی اثربخشی ۹۵ درصدی واکسن اسپوتنیک V بر اساس داده های جدید شد.

در چهاردهم دسامبر ۲۰۲۰، مقامات روس اثربخشی ۹۱.۴ درصدی واکسن خود را گزارش کردند. در دوم فوریه ۲۰۲۱، داده های فاز سوم آزمایش های این واکسن اثربخشی ۹۱.۶ درصدی آن در برابر سویه اصلی ویروس کووید-۱۹ را نشان داد.

اثربخشی واکسن اسپوتنیک V در برابر واریانت های مختلف ویروس کووید-۱۹ نامشخص است زیرا داده های آزمایشات بالینی پیش از ظهور واریانت های اصلی ویروس در روسیه انجام شده اند.

نوع: اسپوتنیک V نیز یک واکسن وکتور (ناقل) ویروسی است. این واکسن که توسط موسسه پژوهشی گامالیا روسیه تولید شده است در دو دوز تزریق می شود.

نگهداری: شکل مایع این واکسن در دمای منفی ۱۸.۵ درجه سلسیوس و شکل خشک آن در دمای دو تا هشت درجه سلسیوس قابل نگهداری است.

تزریق: دو دوز.

عوارض جانبی: اطلاعات درباره عوارض جانبی واکسن اسپوتنیک V محدود هستند، اما چند مورد مرگ پس از دریافت واکسن و همچنین مواردی مانند اختلالات تنفسی، تورم، ضعف عضلانی، فشار خون بالا و تشنج گزارش شده اند.

واکسن کروناواک
واکسن کروناواک یکی دیگر از انواع واکسن کرونا، توسط شرکت چینی سینوواک بیوتک معرفی شده است. در سیزدهم ژانویه ۲۰۲۱، این شرکت اثربخشی ۵۰.۳۸ درصدی واکسن خود در کارآزمایی های بالینی در برزیل را گزارش کرد.
این در شرایطی است که آزمایشات بالینی این شرکت میزان های مختلف اثربخشی را نشان می دهد. در اندونزی، یک آزمایش محلی میزان اثربخشی واکسن کروناواک را ۶۵ درصد نشان داد، اما فقط ۱,۶۲۰ نفر در این آزمایش حضور داشتند.
در دسامبر ۲۰۲۰، ترکیه اثربخشی این واکسن را برابر با ۹۱.۲۵ درصد گزارش کرد. یک آزمایش دیگر در برزیل میزان اثربخشی واکسن کروناواک را برابر با ۷۸ درصد در موارد خفیف و ۱۰۰ درصد در برابر عفونت های متوسط و شدید عنوان کرد.

اثربخشی کروناواک در برابر واریانت های ویروس کووید-۱۹ نامشخص است، اگرچه مطالعه ای در برزیل اثربخشی ۵۰.۴ درصدی در پیشگیری از عفونت های دارای علامت را نشان داد.

نوع: کروناواک یک واکسن مبتنی بر ویروس غیرفعال (ضعیف شده) است که از ویروس های سارس-کو-۲ غیرفعال استفاده می کند.

نگهداری:در دمای دو تا هشت درجه سلسیوس قابل نگهداری است.

تزریق: این واکسن در دو دوز تزریق می شود.

عوارض: اطلاعات دقیقی درباره عوارض جانبی این واکسن ارائه نشده اند.

واکسن نواواکس
در بیست و هشتم ژانویه ۲۰۲۱، شرکت نواواکس اعلام کرد که واکسن این شرکت به نام NVX-CoV2373 در فاز سوم آزمایشات در انگلیس اثربخشی ۸۹.۳ درصدی را نشان داده است. همچنین داده های آزمایش های بالینی فازهای اول و دوم در آفریقای جنوبی اثربخشی بالای این واکسن را نشان داده اند.

نوع: نواواکس یک واکسن مبتنی بر پروتئین است. این واکسن حاوی یک پروتئین شاخکی با اندازه کامل و پری‌فیوژن است که با استفاده از فناوری نانوذرات نوترکیب شرکت نواواکس و ماتریس-ام اختصاصی بر پایه ساپونین ساخته شده است.

نگهداری: این واکسن در دمای دو تا هشت درجه سانتیگراد پایدار است و در فرمولاسیون مایع آماده استفاده عرضه می شود.

تزریق: واکسن نواواکس در دو دوز تزریق می شود و اثربخشی خود در برابر واریانت های انگلیسی و آفریقای جنوبی را نشان داده است.

عوارض: از جمله عوارض جانبی شایع این واکسن می توان به خستگی، سردرد، لرز و دردهای عضلانی اشاره کرد.

واکسن کانویدسیا
واکسن کانویدسیا توسط شرکت چینی کان‌سینو بیولوژیکس طی همکاری با ارتش چین تولید شده است. این واکسن اثربخشی ۶۵.۷ درصدی در پیشگیری از موارد دارای علامت بیماری را نشان داده است. در هشتم فوریه ۲۰۲۱، فیصل سلطان، مشاور بهداشتی دولت پاکستان، این آمار را بر اساس تجزیه و تحلیل های صورت گرفته در چند کشور عنوان کرد. فاز سوم آزمایش های انسانی با حضور ۳۰ هزار شرکت کننده اثربخشی ۹۰.۹۸ درصدی این واکسن را در پیشگیری از بیماری شدید نشان داده است.

نوع:این یک واکسن وکتور (ناقل) ویروسی است که یک آنتی ژن از ویروس سارس-کو-۲ روی یک ادنوویروس بارگیری شده است. میزان اثربخشی این واکسن در برابر واریانت های مختلف ویروس کووید-۱۹ نامشخص است.

نگهداری: اطلاعات در این زمینه بصورت رسمی ارائه نشده است.

تزریق: همانند واکسن جانسن، کانویدسیا نیز واکسنی با تزریق تک دوزی است.

عوارض: اطلاعات در این زمینه بصورت رسمی ارائه نشده است.

واکسن کوواکسین
در دوازدهم آوریل ۲۰۲۱، شرکت هندی بهارات بیوتک داده های موقت فاز سوم آزمایشات بالینی واکسن کوواکسین خود را ارائه کرد که اثربخشی ۱۰۰ درصدی در برابر عفونت شدید را نشان می داد. دومین تجزیه و تحلیل موقت، اثربخشی ۷۸ درصدی در برابر بیماری خفیف، متوسط و شدید و اثربخشی ۷۰ درصدی در برابر بیماری بدون علامت را نشان داد.

نوع: این واکسن حاوی ویروس غیرفعال سارس-کو-۲ است.

نگهداری: واکسن کوواکسین در دمای دو تا هشت درجه سانتیگراد قابل نگهداری است.

تزریق: در دو دوز با فاصله ۲۸ روز از یکدیگر تزریق می شود.

عوارض: گزارش های ارائه شده از سوی کمیته ثبت عوارض واکسیناسیون هند چند مورد مرگ و بروز عوارض جانبی که منجر به بستری شدن فرد در بیمارستان شده است را نشان می دهد. بیشتر موارد مرگ طی سه روز پس از تزریق واکسن رخ داده اند.

واکسن سینوفارم
واکسن BBIBP-CorV که به نام واکسن کووید-۱۹ سینوفارم نیز شناخته می شود در اواخر دسامبر ۲۰۲۰ فاز سوم آزمایشات بالینی خود را در چند کشور پشت سر گذاشت.

در نهم دسامبر، امارات نتایج موقت فاز سوم آزمایشات بالینی واکسن سینوفارم را منتشر کرد که از اثربخشی ۸۶ درصدی آن در برابر عفونت کووید-۱۹ حکایت داشت. در اواخر دسامبر، سینوفارم اعلام کرد که آنالیزهای داخلی اثربخشی ۷۹ درصدی این واکسن را نشان داده است.

در ماه فوریه، مطالعات آزمایشگاهی اثربخشی واکسن سینوفارم در برابر واریانت آفریقای جنوبی را نشان دادند اگرچه میزان آن نسبت به واریانت اصلی ویروس کمتر بود.

نوع: این واکسن نیز حاوی ویروس غیرفعال سارس-کو-۲ است.

نگهداری: واکسن سینوفارم در دمای دو تا هشت درجه سانتیگراد قابل نگهداری است.

تزریق: دو دوز.

عوارض: اطلاعات دقیقی درباره عوارض جانبی این واکسن ارائه نشده اند.

گفتنی است چند دسته از انواع واکسن کرونا نیز در ایران در حال توسعه و تولید هستند که پس از طی شدن مراحل پژوهشی و انتشار اطلاعات رسمی، درباره آنها نیز اطلاع رسانی خواهیم کرد. برای مطالعه مطالب مشابه، با مجله سلامتی هفتگ همراه باشید.

لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مجله آنلاین هفتگ | مجله اینترنتی سینما و سریال 7TAG در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    نظرتان را بیان کنید