سه شنبه, ۱۵ آذر ۱۴۰۱ / قبل از ظهر / | 2022-12-06
تاریخ انتشار : ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۰ |
62 بازدید
۰
1

افرادی که سابقه‌ خانوادگی ابتلا به سرطان دارند، هر کاری که بتوانند می‌کنند تا افزایش ابتلا به سرطان را در خود کاهش دهند. مواد غذایی که می‌خورید، رابطه‌ی مستقیمی با شکل‌گیری سرطان یا افزایش احتمال ابتلا به آن دارند. به همین دلیل باید نظارت ویژه‌ای روی رژیم غذایی خود داشته باشید؛ به‌ویژه اگر یکی از اعضای خانواده‌تان سرطان دارد یا در گذشته سرطان داشته است.

به این پست امتیاز دهید
۱//۲//۳//۵/۴

افرادی که سابقه‌ خانوادگی ابتلا به سرطان دارند، هر کاری که بتوانند می‌کنند تا افزایش ابتلا به سرطان را در خود کاهش دهند. مواد غذایی که می‌خورید، رابطه‌ی مستقیمی با شکل‌گیری سرطان یا افزایش احتمال ابتلا به آن دارند. به همین دلیل باید نظارت ویژه‌ای روی رژیم غذایی خود داشته باشید؛ به‌ویژه اگر یکی از اعضای خانواده‌تان سرطان دارد یا در گذشته سرطان داشته است. برای مطالعه بیشتر با مجله اینترنتی هفتگ همراه باشید.

۱. نمک

همه‌ی ما خیلی خوب می‌دانیم که مصرف زیاد نمک می‌تواند احتمال ابتلا به بیماری قلبی را افزایش دهد، اما آیا می‌دانستید که این موضوع با افزایش خطر ابتلا به سرطان هم ارتباط دارد؟
بر اساس نتایج تحقیقات انجام شده، بین مصرف نمک و سایر مواد غذایی پرنمک و ابتلا به سرطان معده رابطه‌ای قوی وجود دارد. نمی‌توانیم مصرف نمک را به‌طور کامل از رژیم غذاییمان حذف کنیم، اما دست‌کم می‌توانیم میزان آن را به حداقل برسانیم.

۲. هات‌داگ
هات‌‌داگ که طرفداران نسبتا زیادی در میان جوانانِ عاشق فست‌فود دارد، نوعی گوشت فرآوری شده است که چربی و نمک زیادی دارد. نمک و چربی هر دو باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان می‌شوند. زمانی که گوشت فرآوری شده دودی شود، یک سری ترکیبات تولید می‌شوند که با افزایش احتمال خطر ابتلا به بعضی سرطان‌ها در ارتباط هستند.

۳. سس سویا
مصرف سس سویا همراه با سوشی خوشمزه و لذت‌بخش است، اما متأسفانه این ماده‌ی غذایی سدیم زیادی دارد؛ به طوریکه فقط یک قاشق غذاخوری از آن می‌تواند هزار میلی‌گرم سدیم داشته باشد. این میزان دو برابر میزان سدیمی است که یک فرد معمولی باید در طول روز مصرف کند.

۴. سوپ‌های کنسرو شده
ممکن است این را قبلا هم شنیده‌ باشید که سوپ‌های کنسرو شده سدیم زیادی دارند. از آنجایی که بین سدیم و ابتلا به سرطان معده ارتباط وجود دارد، باید از مصرف سوپ‌های حاوی سدیم زیاد خودداری کنید.
اگر در طول هفته وقت درست کردن سوپ خانگی ندارید، آخر هفته‌ها این کار را انجام دهید. به یاد داشته باشید که هیچ‌چیز سالم‌تر از غذاهای خانگی نیست.

۵. شیر

قرار گرفتن شیر در این لیست می‌تواند بحث‌برانگیز باشد. همیشه شنیده‌ایم که شیر کلسیم دارد و کلسیم برای داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل ضروری است‌. اما نتایج مطالعات امروزی افزایش ابتلا به سرطان را نشان می‌دهند. بر اساس گزارشات مؤسسه‌ی ملی سرطان، بعضی از مطالعات نشان می‌دهند که رژیم غذایی حاوی کلسیم زیاد می‌تواند منجر به افزایش خطر ابتلا به سرطان پروستات شود. در یک مطالعه نشان داده شد افرادی که هر روز شیر می‌نوشیدند، ۳۴ درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات قرار داشتند. یک مطالعه‌‌ی دیگر هم نشان داد بین کلسیم زیاد و افزایش خطر سرطان رحم ارتباط وجود دارد. علت این موضوع به تحریک هورمون‌ها و رشد سلول‌های سرطانی برمی‌گردد.

بعضی از مطالعات دیگر هم نشان می‌دهند که رژیم غذایی حاوی کلسیم زیاد منجر به بیشتر شدن خطر ابتلا به سرطان روده می‌شود. به همین دلیل بهتر است مصرف مواد غذایی حاوی کلسیم زیاد مثل شیر گاو و پنیر را به حداقل برسانید. سرطان معمولا با التهاب ارتباط دارد. بنابراین بهتر است از مصرف مواد غذایی التهاب‌زا هم اجتناب کنید. دنبال کردن یک رژیم غذایی گیاهی و سرشار از غلات غنی شده بهترین کاری است که می‌توانید انجام دهید.

۶. پنیر کاتیج
پنیر معمولا به‌شدت فرآوری می‌شود. بهتر است مصرف تمام محصولات لبنی را به‌ حداقل برسانید‌. زمانی که صحبت از سرطان است، اهمیت این موضوع در مورد پنیر کاتیج بیشتر هم می‌شود.
این نوع پنیر به‌شدت فرآوری شده است که این یعنی در مقایسه با سایر پنیرها سدیم بیشتری دارد. بنابراین دفعه‌ی بعد که در فروشگاه پنیر کاتیج دیدید، از کنار آن رد شوید و به فکر خرید یک نوع پنیر دیگر باشید.

۷. تخم‌مرغ
اگر سابقه‌ی خانوادگی ابتلا به سرطان دارید، تخم‌مرغ نخورید؛ وگرنه ممکن است شما هم دچار سرطان‌ شوید. در مقالات مختلف دیدیم که تخم‌مرغ جزء مواد غذایی مفید و سالم برای بدن محسوب می‌شود. اما اگر سابقه‌ی خانوادگی ابتلا به سرطان دارید، ماجرا فرق می‌کند.تمام انواع گوشت ماکیان ممکن است شما را در معرض ابتلا به سرطان قرار دهند. این موضوع شامل تخم‌مرغ هم می‌شود. بر اساس گزارشات یک مطالعه، افرادی که در هر هفته دو و نیم عدد یا بیشتر تخم‌مرغ مصرف کردند، ۸۱ درصد بیشتر در معرض ابتلا به سرطان پروستات قرار داشتند.

۸. ماهی سرخ‌کرده
ماهی معمولا جزء مواد غذایی مفید برای سلامتی تلقی می‌شود و به محافظت در برابر سرطان کمک می‌کند. اما اگر ماهی را سرخ کنید، خطر ابتلا به سرطان در شما افزایش پیدا می‌کند. علت این موضوع این است که سرخ کردن منجر به کاهش سطح طبیعی اسیدهای چرب امگا ۳ موجود در ماهی می‌شود. فرآیند سرخ کردن همچنین می‌تواند باعث آزاد شدن اسیدهای چرب ترانس شود که این موضوع با افزایش خطر ابتلا به بعضی سرطان‌ها مثل سرطان‌های پانکراس، کبد، رحم و روده‌ی بزرگ در ارتباط است.

۹. دونات
دونات قند زیادی دارد و به همین دلیل می‌تواند منجر به چاقی، دیابت، مقاومت به انسولین و مشکلات متابولیک شود.‌ بسیاری از افراد زمانی که بین وعده‌های غذایی گرسنه می‌شوند، به سراغ خوراکی‌های ناسالمی مثل دونات می‌روند. اگر شما هم جزء این افراد هستید، شاید بعد از فهمیدن مضرات آن نظرتان تغییر کند. دونات حاوی مقدار زیادی قند و کربوهیدرات تصفیه شده است و به همین علت می‌تواند به‌طور بالقوه خطر ابتلا به سرطان را بالا ببرد. اگر عاشق دونات هستید و نمی‌توانید مصرف آن را ترک کنید، حداقل کاری که می‌توانید بکنید این است که در اینترنت جست‌وجو کنید و طرز تهیه‌ی دونات خانگی را یاد بگیرید. خوبی این کار این است که خودتان روی مواد اولیه‌ی دونات نظارت دارید و از سالم بودن آن مطمئن می‌شوید.

۱۰. سوسیس
در سال‌های اخیر مضرات سوسیس زیاد به گوشمان خورده است. سوسیس که معمولا آن را روی پیتزا اضافه می‌کنند، یک نوع دیگر از گوشت‌های فرآوری شده است که احتمال ابتلا به سرطان مثانه را افزایش می‌دهد. این تنها نکته‌ی منفی درباره سوسیس نیست.
بر اساس گزارشات مطالعات، گوشت‌های فرآوری شده مثل سوسیس می‌توانند احتمال ابتلا به بیماری قلبی و مرگ را هم افزایش دهند. این گوشت‌ها سرشار از چربی، نمک و مواد نگهدارنده هستند که همگی برای سلامتی ضرر دارند.

۱۱. قهوه

طرفداران قهوه مطمئنا از دیدن نام قهوه در لیست مواد غذایی که خطر سرطان را افزایش می‌دهند، ناراحت می‌شوند. اما باید واقعیت را بپذیرید‌. البته نظرات در مورد قهوه متناقض است.
بعضی از مطالعات نشان می‌دهند که قهوه از شما در برابر سرطان‌های روده‌ی بزرگ، کبد، سینه، پوست، رحم و پروستات محافظت می‌کند. اما بعضی دیگر از مطالعات شواهد متناقضی را درباره‌ی مؤثر بودن قهوه در کاهش خطر سرطان‌های مثانه و پانکراس نشان می‌دهند. بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که تعادل را رعایت کنید.

۱۲. مواد غذایی بسته‌بندی شده و فرآوری شده
چنین مواد غذایی مثل پاپ‌کرن و بیسکوییت حاوی مواد افزودنی، قند و چربی زیاد هستند و به همین دلیل برای سلامتی بدن خطرناک‌اند. یکی از مضرات این مواد غذایی، افزایش خطر ابتلا به سرطان است. به جای خرید پاپ‌کرن و بیسکوییت آماده، خودتان در خانه آن‌ها را درست کنید.

۱۳. نوشیدنی‌های شیرین
این فقط نوشابه نیست که باعث سرطان می‌شود. نوشیدنی‌های شیرین دیگر هم حاوی مقدار زیادی قند اضافه شده هستند و برای سلامتی بدن مضرات زیادی دارند. اگر سابقه‌ی خانوادگی ابتلا به سرطان دارید، از مصرف نوشیدنی‌های شیرین خودداری کنید. به جای نوشیدنی‌های شیرین، خودتان در خانه اسموتی‌های خوشمزه و مقوی درست کنید. با جست‌وجو در اینترنت می‌توانید به صدها رسپی مختلف برای تهیه‌ی اسموتی دست پیدا کنید.

کلام پایانی
اگر اعضای خانوادتان به سرطان مبتلا هستند، افزایش ابتلا به سرطان در شما امکان دارد. بنابراین باید بیشتر به آنچه می‌خورید توجه کنید. سعی کنید تا جایی که امکان دارد از مصرف غذاهای آماده و فست‌فودها خودداری کرده و خودتان غذای خانگی درست کنید‌. با این کار روی موادی که وارد بدنتان می‌کنید، کنترل دارید. بیشتر مواد غذایی بسته‌بندی شده و کنسروی حاوی ترکیبات مضر مثل قند اضافه شده و چربی زیاد هستند که احتمال ابتلا به سرطان را بالا می‌برند‌. برای مطالعه مطالب مشابه با مجله سلامتی هفتگ همراه باشید.

لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مجله آنلاین هفتگ | مجله اینترنتی سینما و سریال 7TAG در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    نظرتان را بیان کنید